Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
čnBlog: Současné měnové podmínky v ČR. Přísné, nebo uvolněné?

čnBlog: Současné měnové podmínky v ČR. Přísné, nebo uvolněné?

02.03.2023 9:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří ekonomičtí komentátoři mají tendenci se při hodnocení toho, jak měnová politika působí na ekonomiku, dívat téměř výlučně na aktuální úroveň nominální měnověpolitické sazby, případně ji porovnávají s aktuální meziroční inflací – procentní změnou cen za uplynulých 12 měsíců. V nedávném blogu jsme poukazovali na důležitost ex ante reálných měnověpolitických sazeb, u kterých jsou aktuální měnověpolitické sazby očištěny o očekávanou, nikoliv dřívější inflaci. Ex ante reálné sazby tak lépe zachycují působení současných úrovní úrokových sazeb, které podniky a domácnosti porovnávají se svými očekáváními do budoucna.

Často se ale v komentářích o měnové politice zapomíná na její další nedílnou součást, která spoluvytváří měnové podmínky – měnový kurz. Téměř výlučná pozornost věnovaná aktuální úrovni měnověpolitické sazby je pravděpodobně odrazem toho, že ekonomové studují především z učebnic a jiných zdrojů napsaných autory z amerických univerzit. Ty vycházejí z analýz ekonomiky USA, kde jsou úrokové sazby skutečně klíčovou veličinou. Nicméně v malých otevřených ekonomikách, mezi které patří i ta česká, je kurz dalším zásadním faktorem, kterým měnová politika působí na ekonomiku. Otázka, zda je kurz příliš silný, nebo příliš slabý, není jednoduchá a její zodpovězení mimo jiné vyžaduje odhad určité fundamentální, rovnovážné, přirozené nebo také neutrální úrovně kurzu. Pokud se kurz pohybuje nad touto úrovní, je relativně slabý a působí na ekonomiku expanzivně (mimo jiné zvyšuje konkurenceschopnost exportérů) a potenciálně proinflačně. Pokud je naopak relativně silný, domácí ekonomickou aktivitu tlumí a může mít protiinflační efekty.

A protože ekonomové mají rádi souhrnné indexy, které zachycují celkový příběh ekonomiky, již několik desetiletí se pro malé otevřené ekonomiky používá tzv. index reálných měnových podmínek (z anglického real monetary conditions index, RMCI). Ten v sobě spojuje působení jak úrokové složky, tak kurzové složky měnových podmínek a ukazuje, jak přísné, či uvolněné je nastavení měnové politiky jako celku.

Graf 1 – Reálné měnové podmínky v České republice: působení sazeb a kurzu
1
Zdroj: čnBlog
Pozn.: kladné hodnoty značí expanzivní působení, záporné restriktivní působení dané složky měnových podmínek. Úroková složka vychází ze sazby 3M PRIBOR, která je deflována inflačními očekáváními analytiků finančního trhu na horizontu 1 roku. Kurzová složka je vyjádřena jako odchylka reálného efektivního kurzu od průměru rovnovážných odhadů BEER a FEER.


Ačkoliv již na počátku století byl index měnových podmínek součástí jádrového predikčního modelu QPM, aktuální verzi indexu představila ČNB v roce 2015[3]. V úrokové části používá ex ante reálnou krátkodobou sazbu očištěnou o inflační očekávání analytiků finančního trhu na horizontu jednoho roku, ještě přesněji její odchylku od dlouhodobého průměru. V kurzové části je index založen na odchylce reálného efektivního kurzu od rovnovážných hladin, které jsou odhadnuty modelovými metodami FEER a BEER. Jako referenční hodnota je použit průměr těchto dvou metod. Úroková a kurzová složka jsou pak sloučeny v poměru 3:1, který vychází z jejich odhadovaného relativního působení na ekonomiku. Je dobré zmínit, že stejný poměr používají centrální banky ve Velké Británii a Kanadě.

Jak tedy nyní v souhrnu působí měnová politika ČNB s přispěním jak úrokové, tak kurzové složky? Jak ukazuje Graf 1, v poslední době působí měnová politika značně restriktivně (tj. index se pohybuje v záporných hodnotách). V historickém srovnání byly celkové měnové podmínky přísnější jen mezi létem 2007 a létem 2008, kdy vedle zvýšených sazeb razantně posiloval kurz koruny. Podobné nastavení je však patrné i dnes. Reálné sazby jsou při očištění o očekávanou inflaci znatelně kladné. Kurz se nachází ve srovnání s rovnovážnými odhady na silnějších úrovních. Jak ukazuje Graf 2, v ČR jsou reálné měnové podmínky značně restriktivní, naopak v eurozóně zůstávají podle srovnatelného indikátoru Evropské komise nadále uvolněné.

Graf 2 – Reálné měnové podmínky v ČR a v eurozóně
2
Zdroj: čnBlog
Pozn.: kladné hodnoty značí expanzivní působení, záporné restriktivní působení měnových podmínek, konzistentně s tím je zdrojový RMCI pro eurozónu (Evropská komise) vynásoben – 1. Alternativní index RMCI pro ČR v sobě pomocí faktorového modelu spojuje působení měnové politiky skrze klientské tržní sazby na jednotlivé sektory ekonomiky. Jeho absolutní výše je bezrozměrná veličina, měřítko je zvoleno podle ostatních řad v grafu. Nulová hodnota značí dlouhodobý průměr.


Není bez zajímavosti, že centrální banky ve velkých ekonomikách v posledních letech přesunuly svou pozornost k šířeji definovaným indexům finančních podmínek. Vedle faktu, že kurz hraje ve velkých ekonomikách relativně menší roli než v malých otevřených ekonomikách typu ČR, souvisel pokles zájmu o indexy měnových podmínek zřejmě i s dlouhotrvající politikou nulových úrokových sazeb a využíváním nekonvenčních nástrojů měnové politiky. V té souvislosti začalo být důležité sledovat širší okruh indikátorů zachycujících tržní a úvěrové riziko, úroková rozpětí či vývoj cen aktiv. Jeden z těchto indexů sestavuje Federal Reserve Bank of Chicago, další velmi sledovaný je i ten od investiční banky Goldman Sachs. Ideou těchto širších indexů finančních podmínek se inspiruje další index používaný ČNB, který označujeme za „alternativní RMCI“ pro Českou republiku. Ten v sobě prostřednictvím faktorového modelu spojuje působení měnových a finančních podmínek skrze tržní sazby na koncové sektory – domácnosti, nefinanční podniky, banky a vládu. Úroveň tohoto indexu se drží poblíž dlouhodobě průměrné úrovně a také neindikuje nijak expanzivní nastavení měnových a finančních podmínek.

Obecně lze shrnout, že reálné měnové podmínky v České republice nepůsobí v současnosti expanzivně, a to ani v historickém srovnání, ani vzhledem k eurozóně. Obě hlavní složky měnových podmínek, jak je odhaduje ČNB, působí na ekonomiku a inflaci způsobem, který tlumí poptávku, a tudíž i inflační tlaky. Nelze vyloučit, že se v dalších měsících ukáže, že míra restriktivnosti měnové politiky nemusí být dostatečná. Zrychlující růst mezd, příliš pomalé odeznívání inflace v jádrových položkách či rapidně se obnovující úvěrová dynamika doprovázená růstem cen aktiv by mohly být takovými signály. Proto ani v této době, kdy se zdá, že inflační tlaky polevují, nelze potřebu dalšího zpřísnění měnové politiky zcela vyloučit. Je ale třeba na mít na paměti, že toto zpřísnění se může odehrávat prostřednictvím úrokových i kurzových podmínek.

Zdroj: čnBlog; Autoři: Jan Frait, Jakub Matějů

 

Čtěte více:

ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP
03.02.2023 10:21
Česká národní banka (ČNB) zhoršila odhad letošního schodku veřejných f...
Novými členy bankovní rady ČNB se dnes stávají Procházka a Kubíček
13.02.2023 8:46
Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se dnes stávají b...

Váš názor
 •  
  02.03.2023 10:53

  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/e15-pripadna-chybejici-proverka-muze-stat-sefa-cnb-michla-misto-pripustil-pavel/2333095
  Kočičák
  •  
   02.03.2023 11:19

   docela bych to tomu kariernímu a vlezkamkoliv bl-ovi přál.....
   abc1
 •  
  02.03.2023 10:52

  až zjistí, že se rozjíždí mzdově inflační spirála bude pozdě.....jenom mě to připadá, že tu inflaci chtěji za každou cenu udržet vyšší....na jedné straně tvrdí, že úroky zapůsobí s dost velkým časovým odstupem a zároveň říkají, že nyní sazby není třeba zvyšovat, budeme je zvyšovat až porostou nekontrolované mzdy.....už jenom z výše nezaměstnanosti ukazuje, že žádnou restriktivní měnovou politiku nemáme....
  abc1
Aktuální komentáře
08.06.2023
17:45Strategie monetární brzdy a plynu
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  
17:04Ekonomové úspěšně předpověděli devět z pěti recesí…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
DocuSign Inc (04/23 Q1, Aft-mkt)
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/23 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.