Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pojišťovna VIG za první pololetí hlásí dvouciferný růst pojistného a míří k dosažení celoročního plánu

Pojišťovna VIG za první pololetí hlásí dvouciferný růst pojistného a míří k dosažení celoročního plánu

30.08.2023 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Pojišťovna Vienna Insurance Group oznámila své výsledky za první pololetní ve středu 30. srpna před otevřením trhu. Firma vykazuje za první pololetí roku 2023 výsledky poprvé v souladu s účetními standardy IFRS 9 a IFRS 17, dříve reportovaná čísla tak nemusí být s nejnovějšími výsledky přímo porovnatelná.  

VIG dosáhla v prvním pololetí roku 2023 hrubého předepsaného pojistného ve výši 7 306,7 mil. EUR, což představuje výrazný nárůst o 10,8 % ve srovnání s předchozím rokem, kdy činilo 6 595,1 mil. Všechny segmenty vykazují nárůst pojistného ve srovnání s prvním pololetím předchozího roku. Zvláště dobře si podle společnosti vedly segmenty Polsko a střední a východní Evropa obecně.

Výsledek před zdaněním se v prvním pololetí 2023 výrazně zvýšil, meziročně se zlepšil o 118,4 % na 462,9 milionu EUR. Výsledek v předchozím roce byl silně ovlivněn vývojem úrokových sazeb v průběhu sledovaného období a opatřeními ve výši 126,1 mil. eur v souvislosti s expozicí vůči ruským státním a podnikovým dluhopisům. Naopak v 1. pololetí 2023 byl díky prodeji ruských státních a podnikových dluhopisů vytvořen zisk ve výši 20,3 milionu EUR.

"Na pozadí přetrvávajících výzev, jako je pokračující válka na Ukrajině, vysoká inflace a nejistý ekonomický výhled, jsou výsledky VIG v první polovině roku 2023 velmi pozitivní. Naše vynikající kapitálová pozice a náš obchodní model se silným regionálním zaměřením – který v případě potřeby umožňuje rychlé a individualizované kroky – zůstávají základními faktory našeho trvalého úspěchu ve velmi náročných časech," vysvětluje Hartwig Löger, generální ředitel a výkonný ředitel Vienna Insurance Group.

VIG očekává slabé makroekonomické prostředí a volatilní kapitálové trhy do budoucna i pro rok 2023 jako celek. "Značné množství nejistot omezuje možnost předvídat naše obchodní výsledky pro druhou polovinu roku 2023. Výsledky budou pravděpodobně oslabeny v důsledku nepříznivých povětrnostních událostí letošního léta a pravděpodobnosti dalších extrémních povětrnostních podmínek. Za celý rok 2023 očekáváme výsledek skupiny před zdaněním mezi 700 a 750 miliony EUR," prohlásil Löger.

Vzhledem k riziku značných výkyvů úrokových sazeb a volatilitě trhu a s ohledem na převládající extrémy počasí, očekává společnost VIG za celý rok 2023 výsledek Skupiny před zdaněním v rozmezí 700-750 milionů EUR. Údaje za první pololetí roku 2023 podle VIG odhalují očekávané zvýšení volatility výsledků na základě dopadů změněného prostředí úrokových sazeb. Firma proto oznámila, že v současné době reviduje cíle ukazatelů finanční výkonnosti a dividendovou politiku v souladu s novelizovanými účetními standardy.

Zdroj: VIG

 
 

Čtěte více:

Jan Bureš: Česká ekonomika opouští recesi, spotřeba začíná růst
29.08.2023 11:55
Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál vyznívá pro českou ekonomiku rel...
Nasdaq předvedl největší rally za 3 měsíce; Nvidia zavřela na rekordu
29.08.2023 22:00
Americké trhy dnes nečekaně předvedly mohutnou rally, když investoři p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.06.2025
22:02Zámořské indexy v závěru obchodování ztrácely  
17:11UK a USA si budou muset vybrat mezi financemi a průmyslem?
17:06Akcie v USA mírně posilují  
17:04J&T Global Finance XIII., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny
16:28Vzácné kovy za studenty. Čína a USA se dohodly na klíčových komoditách i omezení cel
15:12Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zmírnil. Pomohl levnější benzin
15:06Jeden palčivý a druhý jen důležitý problém Applu
13:23Češi se bojí změn, firmy zase padesátníků. Podcast MakroMixér s expertem na trh práce Tomášem Ervínem Dombrovským
12:12Jednání s Čínou na trzích euforii nespustilo. Čeká se na inflační data  
11:32Lagardeová: Šikana v mezinárodním obchodě není cestou k dlouhodobé prosperitě
9:13Rozbřesk: Vyšší cenové tlaky udrží ČNB na uzdě
9:04USA a Čína dosáhly rámcové obchodní dohody
8:58USA a Čína dosáhly rámcové dohody, Kofola překonala tržby a Světová banka varuje před nejpomalejší dekádou od 60. let  
10.06.2025
22:00Wall Street rostla v naději na pozitivní výsledek jednání mezi USA a Čínou  
17:49Výsledky Kofoly zasáhlo ochlazení nápojářského byznysu. Počasí přibrzdí také druhý kvartál
17:25Kapitalismus přináší nerovnost v bohatství, socialismus rovnost v chudobě – verze s „r – g“
16:37Guvernér ČNB Michl: Stále potřebujeme vysoké sazby, na 3,5 % nějakou dobu zůstaneme
16:24Britská vláda chce rozdýchat projekt nové jaderné elektrárny, který byl původně v rukou EDF
14:15ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:05Amerika je už ekonomikou 1,5% růstu. Vývoj u imigrace tlačí na mzdy, hodnotí stratég JPMorgan

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m