Dříve pracovaly miliony lidí na půdě, nyní je to jen zlomek tohoto počtu. To na počátku rozhovoru o změnách, které na trh práce může přinést umělá inteligence, uvedl ředitel společnosti Thomson Reuters Steve Hasker. Podle něj jsou trh práce i firemní sektor v delším období dostatečně přizpůsobivé, otázkou je spíše to, jak bude situace vypadat v mezidobí. „Určitě tu bude potřeba adaptace,“ dodal Hasker.
Podle experta tedy poroste potřeba učit se práce s umělou inteligencí (AI) a to „učit se práce zodpovědné“. Tato nová technologie může přinést některé hluboké změny, celkově ale ve firmách jako Thomson Reuters „vládne velký optimismus“. S tématem úzce souvisí rovněž regulace a na Yahoo Finance se diskutovalo i o tom, jak AI změní chod vzdělávacího systému. Podle Haskera budou muset školy a univerzity změnit svůj systém tak, aby připravovaly odborníky schopné pracovat s umělou inteligencí.
AI bude vyžadovat vyšší aktivitu i na straně regulátorů a také profesních organizací. Yahoo k tomu ukázalo výsledky svého průzkumu, které ukazují, kdo by podle tázaných měl umělou inteligenci regulovat:

Zdroj: Yahoo Finance
Podle 52 % dotázaných by tedy měly mít regulaci v této oblasti pod palcem profesní organizace, 25 % se domnívá, že by to měla být vláda, 12 % si myslí, že regulací by se měly zabývat zejména konkrétní firmy. Následuje 7% podíl těch, kteří další regulaci za nutnou nepovažují a 5 % dotázaných, kteří vidí jiné řešení.
Hasker se domnívá, že v budoucnu bude muset být jasně indikováno, co vytvořil člověk a co umělá inteligence. Týkat se to bude například právních dokumentů s tím, že technologie jako taková nemůže nést zodpovědnost za vytvořenou věc a produkt. Pokrok v oblasti AI je přitom hodně rychlý, tudíž i regulace se musí rozvíjet velmi rychle. Podle experta musí být klíčové věci vyjasněné během několika málo let.
Zdroj: Yahoo Finance