Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Provozní zisk firmy Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí klesl o 78 procent

    Provozní zisk firmy Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí klesl o 78 procent

    11.10.2023 8:43
    Autor: ČTK

    Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí klesl meziročně o 78 procent na 2,4 bilionu wonů (41,5 miliardy Kč). Výsledky však byly lepší, než čekali analytici, protože trh s paměťovými čipy vykazuje po výrazném poklesu první známky oživení. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila firma.

    Loni v období červenec až září provozní zisk největšího světového výrobce paměťových čipů a chytrých telefonů činil 10,9 bilionu wonů (188 miliard Kč). Tržby Samsungu ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 13 procent na 67 bilionů wonů (1,2 bilionu Kč).

    Analytici dotazovaní agenturou LSEG SmartEstimate čekali zisk 2,1 bilionu wonů. Výsledky jsou také výrazně lepší než v prvním a druhém čtvrtletí. V prvním čtvrtletí se provozní zisk propadl na 640 miliard wonů, a byl nejnižší od roku 2009. Ve druhém čtvrtletí pak činil 670 miliard wonů.

    Agentura Reuters uvedla, že za pokles zisku může především přetrvávající nadbytek čipů na trhu, který způsobuje velké ztráty v důležitém segmentu jihokorejského technologického gigantu. Globální ekonomické zpomalení a vyšší úrokové sazby měly negativní dopad na poptávku po většině spotřebitelského zboží, což přimělo výrobce čipů snížit výrobu, aby se vyhnuli prudkému poklesu cen. Analytici ale upozorňují, že ceny paměťových čipů se ve třetím čtvrtletí pravděpodobně odrazily ode dna a ceny některých tipů začaly oživovat.

    Divize čipů v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,58 bilionu wonů a ve druhém 4,36 bilionu wonů. Ve třetím čtvrtletí se však podle analytiků ztráta zřejmě snížila na zhruba tři biliony wonů, protože Samsung se zaměřil na ziskovější a vyspělejší čipy, jako čipy DRAM používané v umělé inteligenci, a snižoval výrobu starších čipů.

    Divize mobilních telefonů podle analytiků pravděpodobně hospodařila s provozním ziskem kolem tří bilionů wonů, což je zhruba stejná částka jako loni. Firma ve čtvrtletí představila svůj prémiový skládací telefon a navzdory nevýraznému vývoji na trhu s chytrými telefony se jí podařilo zvýšit prodej.

    Třetí čtvrtletí je obvykle silným čtvrtletím pro divizi mobilních telefonů a obrazovek Samsungu. V této době totiž firma představuje své nové vlajkové přístroje a poptávka po obrazovkách od klientů jako Apple se před uvedením nových modelů na trh zvyšuje.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data