Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SpaceX zvažuje úpis Starlinku na burzu, IPO by mohlo přijít již příští rok

SpaceX zvažuje úpis Starlinku na burzu, IPO by mohlo přijít již příští rok

15.11.2023 15:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnost SpaceX zvažuje, že upíše akcie svých rychle rostoucích satelitních služeb Starlink na burzu již koncem roku 2024, uvedli zdroje agentury Bloomberg. SpaceX se tak pokusí využít silné poptávky po komunikaci prostřednictvím vesmíru.

Aby se na transakci SpaceX připravila, přesouvá aktiva satelitní jednotky do dceřiné společnosti, která by byla nakonec vyčleněna v rámci IPO, uvedly zdroje Bloombergu. Konečné rozhodnutí nicméně ještě nepadlo a je možné, že si SpaceX jednotku ponechá. Uvedení akcií na burzu by se také mohlo odložit na rok 2025.

Elon Musk, zakladatel a výkonný ředitel společnosti SpaceX, se již několik let ohání vyhlídkou na IPO Starlinku, ale načasování nabídky bylo nejasné. Musk v roce 2021 uvedl, že vesmírná internetová služba uvede akcie na burzu, jakmile bude moci "poměrně dobře" předpovídat cash flow. Loni zaměstnancům řekl, že k debutu na veřejném trhu může dojít až za několik let. V poslední době se však tento byznys rozjel a SpaceX očekává, že Starlink v příštím roce vygeneruje celkové tržby ve výši přibližně 10 miliard dolarů, čímž zastíní její podnikání v oblasti vypouštění raket a bude tvořit dvě třetiny z celkového objemu, uvedla 6. listopadu agentura Bloomberg News.

Společnost SpaceX, která byla založena v roce 2002, vlastní konstelaci více než 5 000 satelitů na oběžné dráze Země a poskytuje vysokorychlostní internetové připojení zákazníkům ve více než 60 zemích. Společnost na vybudování této konstelace vyčlenila miliardy dolarů.

Starlink a jeho konkurenti, jako je vznikající projekt Kuiper společnosti Amazon, vypouštějí tisíce malých satelitů, které budou obíhat kolem zeměkoule na tzv. nízké oběžné dráze a propojovat místa, která jsou příliš vzdálená pro pozemní širokopásmové připojení nebo byla odříznuta přírodními katastrofami či konflikty.

Ačkoli finanční údaje jsou zatím skoupé, Musk 2. listopadu na sociální síti X prohlásil, že Starlink dosáhl rentabilního cash flow. To znamenalo významný obrat poté, co Musk loni uvedl, že Starlink "stále prodělává". Tehdy naznačil, že jeho největším cílem pro podnik je, aby "nezkrachoval".

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Evropská komise zhoršila odhad růstu ekonomiky EU, od Česka čeká pokles o 0,4 procenta
15.11.2023 11:31
Evropská komise (EK) zhoršila odhad růstu ekonomiky EU na letošní rok ...
Než otevře Wall Street: Nvidia, Target Corp, Canadian Solar
15.11.2023 13:21
Americké akciové indexy včera prudce posilovaly po zveřejnění údajů o ...
Dlouhodobý investiční produkt prošel Sněmovnou. Jaké úpravy po cestě doznal?
15.11.2023 14:38
Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení dlouhodobý investiční p...
Šéf VW: Elektromobil za 20.000 eur by mohl přijít v druhé polovině desetiletí
15.11.2023 14:58
Automobilka Volkswagen zatím nepřijala rozhodnutí o výrobě elektromobi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data