Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Řešení pro firmy od Green0meter jsou nově dostupná na jednom místě online. Uhlíkovou stopu zjistí do pěti minut

    Řešení pro firmy od Green0meter jsou nově dostupná na jednom místě online. Uhlíkovou stopu zjistí do pěti minut

    20.11.2023 17:32
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Platforma Green0meter ze skupiny ČSOB, která pomáhá firmám se snižováním jejich environmentálního dopadu, spustila unikátní digitální rozcestník Green0meter Marketplace. Díky němu mohou firmy jednoduše odhadnout svoji uhlíkovou stopu, zjistit, jaké povinnosti z oblasti ESG reportingu se jich týkají, a získat odborné poradenství. Cílem je usnadnit podnikům přechod na udržitelné fungování a pomoci s plněním všech souvisejících pravidel a reportů.

    „Česká republika stojí před zásadním a naléhavým úkolem, kterým je transformace na nízkoemisní ekonomiku šetrnou k?životnímu prostředí. K tomu jsou v prvé řadě nutné investice do úsporných energetických řešení a energetické soběstačnosti. Jinak české firmy ztratí konkurenceschopnost v mezinárodním měřítku a budou čelit stále větším problémům na globálním trhu. Zásadní roli v této transformaci budou hrát i skupina ČSOB a unikátní platforma Green0meter,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

    Skupina ČSOB chce jako lídr firemního bankovnictví pomoci klientům lépe a efektivněji plnit očekávání společnosti i měnící se požadavky Evropské unie v oblasti ESG. Platforma Green0meter Marketplace jako první pokrývá všechny hlavní oblasti současného ESG, tedy uhlíkovou stopu, nefinanční reporting podle směrnice CSRD pro firmy a nefinanční reporting dle SFDR pro banky, pojišťovny a fondy. To vše teď mají firmy k dispozici přehledně a pohodlně na jednom místě online

    „Green0meter Marketplace je pro firmy vstupní branou do udržitelnějšího světa a nástrojem, jak odhalit skutečný dopad na životní prostředí. Odhadovanou uhlíkovou stopu firmy spolu s návrhy na zlepšení lze získat s využitím Green0meter Marketplace na pět kliknutí a do pěti minut. Díky naší platformě mohou firmy ušetřit až 500 hodin na každém hlášení k ESG,“ doplňuje Karel Kotoun, spoluzakladatel platformy Green0meter.

    Povinné zveřejňování informací souvisejících s udržitelností a ESG, tedy v oblastech životního prostředí (E), společnosti (S) a řízení firmy (G), dopadne od roku 2026 na větší firmy, přičemž půjde o data za rok 2025. Reportování o ESG se bude týkat i veřejně obchodovatelných společností s výjimkou těch malých. Menší kótované společnosti budou muset zveřejňovat informace od roku 2027, opět na základě dat za rok předchozí.

    Mít přehled o uhlíkové stopě a udržitelnosti se ve firmách může vyplácet už nyní. „Jako firma můžete patřit mezi tuzemského dodavatele velkého obchodního řetězce se zahraničním majitelem, a ten přijde s novým požadavkem právě na uhlíkovou stopu produktu, který od vás odebírá. Nebo se při žádosti o úvěr mohou v bance doptat, jak je to u vás s emisemi oxidu uhličitého, anebo zda vaše ekonomická aktivita je v souladu s Taxonomii EU,“ poukazuje na příklady z praxe Karel Kotoun.

    Platforma Green0meter je klíčovým produktem společného podniku KBC Bank a firmy Digital & Legal, který obsluhuje stovky klientů. Green0meter patří mezi startupy, které úspěšně absolvovaly akcelerátor Start it @ČSOB.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách