Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Bureš: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?

Jan Bureš: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?

19.03.2024 11:06
Autor: Jan Bureš, ČSOB

Centrální banka musela mít z čísel přicházejících z domácí ekonomiky v posledních týdnech radost. Většina z nich naznačovala, že se inflace pomalu dostává pod kontrolu. Lednová i únorová inflace skončila pod odhadem trhu a v únoru inflační čísla přesně orazítkovala 2% cíl centrální banky. I přesto na zasedání v tomto týdnu předpokládáme, že v bankovní radě převládne “opatrnost” a úrokové sazby půjdou dolů o dalších 50bps (na 5,75 %). Proč?

Za pravé, část bankovní rady bude znepokojovat struktura inflace. Celková inflace je sice nízká a během léta se dostane ještě níž (v srpnu předpokládáme hodnoty okolo 1,5 %), do značné míry je to však díky meziročně výrazně zlevňujícím potravinám. Jádrová inflace sice také slábne výrazněji, ale relativně hodně silná zůstává inflace i inflační momentum v segmentu služeb.
Za druhé, inflace v segmentu služeb může zůstat setrvačná, pokud přetrvá v ekonomice zvýšená dynamika mezd a vyšší inflační očekávání. Riziko neukotvených inflačních očekávání by časem mělo slábnout, na březnovém zasedání ČNB však stále může být argumentem pro “opatrnost”.

Za třetí, oproti únorové prognóze je sice inflace nižší, na druhé straně má však centrální banka viditelně slabší měnový kurz (o 2,5 %). Současně také předpokládaná trajektorie sazeb EURIBOR byla pravděpodobně posunuta směrem výše, což může naopak tlačit předpokládanou trajektorii domácích sazeb směrem vzhůru.

dddddd

Kromě výše zmíněných argumentů, má značná část bankovní rady obavy z toho, že se rovnovážná úroková sazba po pandemii a energetické krizi posunula výše (z 3 % ke 3,5-4,0 %). Analytická “prověrka” přirozené úrokové míry by měla být hotová do květnového zasedání ČNB. Pokud by se obavy centrálních bankéřů měly potvrdit, může květnová prognóza indikovat opatrnější snižování sazeb než únorová. A naopak, pokud zůstane vše při starém, může na výraznější snížení sazeb o 75bps dojít v květnu. Ve chvíli, kdy navíc bude jasněji i ohledně “intenzity” hospodářského oživení v roce 2024. ČNB s výhledem na HDP zůstává jedním z největších pesimistů na trhu a lednová čísla zatím jednoznačnou odpověď na to, zda má ve výhledu na hospodářský růst pravdu trh (1,6 %) nebo centrální banka (0,6 %), nedala. Na jedné straně vidíme relativně silné oživení maloobchodu, na straně druhé, horší čísla z exportně orientovaného průmyslu.

 

Čtěte více:

Rozbřesk: Obce a kraje hospodaří s rekordními přebytky. Proč je to špatně?
15.03.2024 9:10
Dle včera zveřejněných dat hospodařily obce a kraje v loňském roce s h...
Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
18.03.2024 9:13
Centrální banka musela mít z čísel přicházejících z domácí ekonomiky v...
Rozbřesk: Tuzemská inflace hluboko pod průměrem EU, nervózní koruna vyhlíží zasedání ČNB
19.03.2024 9:10
Inflace v Česku je sedmá nejnižší v Evropské unii. Nejnovější harmoniz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách