Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek

Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek

15.05.2024 8:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Rychlost meziměsíčního poklesu sazeb se ale proti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce, uvedla asociace.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 15,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,2 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 procenta, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.

hypo 1

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je ale počet hypoték stále nižší o 14 procent, vyplývá z dat asociace.

Průměrná hypotéka v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,44 milionu na 3,6 milionu . To je nová maximální úroveň, které překonala dosavadní rekord z listopadu 2021. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje také postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění limitů ze strany České národní banky, tvrdí asociace.

"Růst průměrné hypotéky je dán jednak vyšší potřebou financování z titulu vyšších cen nemovitostí, které jsou i přes svůj mírný pokles v loňském roce vyšší, než byly koncem roku 2021. Svou roli sehrál i postupný pokles úrokových sazeb doprovázený růstem mezd domácností, což žadatelům také umožnilo dosáhnout na vyšší úroveň hypotéky," uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

hypo 2

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 . Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 . Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5500 .

"Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále poklesla z březnových 5,19 % na 5,10 %, rychlost meziměsíčního poklesu se oproti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce v důsledku slábnoucího očekávání poklesu sazeb ze strany zahraničních centrálních bank. Uvedený vývoj částečně uzavřel dosavadní prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, ačkoli trhy jsou v současnosti rozkolísané a tržní sazby se v posledních dvou týdnech opět mírně snižují. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba na obdobné úrovni a jejich průměrná dubnová hodnota je zhruba necelý procentní bod pod průměrem loňského roku," říká Seidler.

Zdroj: čtk, ČBA



Čtěte více:

Americké akcie na konci roku – scénáře Morgan Stanley
14.05.2024 17:44
Index S&P 500 se nyní pohybuje u 5220 bodů a Morgan Stanley se drží s...
Investoři vyhlíží dnešní čísla o americké inflaci, šílenství na meme akciích je zpět a futures jsou zelené
15.05.2024 8:48
Investoři čekají, zda dluhopisy a akcie ustojí dnešní čísla o americk...
EBRD zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky na 0,9 procenta
15.05.2024 8:15
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes zhoršila výhled české e...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2026
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 bilionu
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb
8:49SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu emitenta
8:44Další růst na zlatu, silná čísla ASML a propad poptávky po luxusu od LVMH  
6:06Ark Invest: Růst směřuje k sedmi procentům, stále nejsou plně doceněny změny, které v USA probíhají
27.01.2026
17:07Mag7 se už obchoduje s valuacemi jako před rokem 2018
15:11Boeing zaznamenal růst tržeb o 57 procent, dodávky letadel byly nejvyšší od roku 2018
14:42Výroba osobních aut v Česku loni klesla o půl procenta na 1,446 milionu vozů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba