Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu

Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu

12.11.2025 22:01
Autor: Martin Uher, Patria Finance

Wall Street dnes rostla, zatímco výnosy dluhopisů klesaly, protože Sněmovna reprezentantů se chystá ukončit vládní shutdown. Tento krok odblokuje přístup k ekonomickým datům, která budou klíčová pro další rozhodování Fedu. Dow Jones vystoupal na nové rekordní hodnoty, zatímco S&P 500 zůstal poblíž 6 850 bodů. Technologické megacapy oslabily o více než 1 %, Bitcoin vymazal předchozí zisky. Výnos desetiletých dluhopisů klesl na 4,06 %, dolar kolísal.

Podle analytiků UBS by ukončení shutdownu mělo podpořit akcie, kvalitní dluhopisy i zlato, protože Fed pravděpodobně sníží sazby ještě dvakrát do začátku roku 2026. Historicky odstranění nejistoty kolem vládních uzávěr podporuje trh, průměrné zisky S&P 500 po vyřešení rozpočtových sporů dosahují 1,2 % za měsíc a 2,9 % za tři měsíce. Přesto investoři zůstávají opatrní, protože návrat zpožděných dat může přinést volatilitu. Klíčové budou statistiky o trhu práce, inflaci a spotřebě, které mohou ovlivnit prosincové rozhodnutí Fedu.

Analytici očekávají, že vliv shutdownu bude dočasný a částečně kompenzován v prvním čtvrtletí 2026. Yardeni Research předpokládá, že S&P 500 může do konce roku dosáhnout 7 000 bodů, zatímco UBS vidí prostor až na 7 300 do poloviny roku 2026. Investoři by podle odborníků měli zůstat selektivní, zaměřit se na oblasti spojené s AI, energetikou a dlouhodobými strukturálními trendy.

Z firemních zpráv zaujalo: AMD prudce posílilo díky optimistickému výhledu růstu tržeb z datových center. Chevron zahájí projekt dodávek plynové energie pro datová centra v Texasu, zatímco Anthropic plánuje investovat 50 miliard USD do AI infrastruktury. Google čelí nové antimonopolní kontrole v Evropě, Disney rozšiřuje ESPN do Asie. General Motors vyzval dodavatele k odstranění čínských komponent, Waymo se stane prvním poskytovatelem robotaxi na dálnicích. Toyota potvrdila investici 10 miliard USD do amerických operací, Infineon očekává růst tržeb od roku 2026 díky AI. BP a Saudi Aramco překonaly odhady zisku díky vyšší produkci, zatímco Bayer hlásí zlepšení výsledků díky silné poptávce po plodinách a nových lécích.

Hlavní akciové indexy uzavřely dnešní den následovně: S&P 500: +0,06 %, NASDAQ 100: -0,06 % a Dow Jones : +0,69 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m