Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

KCP analyzovala jednotlivé varianty integrovaného dozoru nad finančním trhem

11.08.2005 10:12
Autor: 

Následuje tisková zpráva KCP
Komise pro cenné papíry vypracovala analýzu variant uspořádání integrovaného dozoru s důrazem na hlavní pozitivní a negativní faktory jednotlivých řešení. Jedná se o varianty nezávislé dozorové instituce, plné integrace do centrální banky a funkcionálního modelu. Další uvedenou variantou je takzvaný „Irský model“, kdy sloučený dozor nad finančním trhem vykonává úřad s autonomním postavením na platformě centrální banky.

Komise se v rámci této analýzy zabývala i potenciálními riziky současného návrhu ČNB a MF na integraci dozoru nad finančním trhem do centrální banky. Komise upozorňuje na rizika spočívající především ve velmi krátkém čase na realizaci, nedostatečné připravenosti věcného záměru a jeho nekoncepčnosti vzhledem k dalším předpokládaným rozsáhlým změnám v regulatorním rámci finančního trhu v horizontu dvou let.

Ke zvolenému modelu institucionálního uspořádání je vedle deklarovaných výhod vhodné upozornit na určité rizikové faktory, jako je koncentrace pravomocí vzhledem k souběhu odpovědností za měnovou politiku a dozor celého finančního trhu, konflikt zájmů mezi jednotlivými činnostmi vykonávanými centrální bankou, nedostatečné veřejné kontrole veřejnosprávní agendy vykonávané centrální bankou a ohrožení kontinuity vykonávaných činností Komise. Navíc uvedený model patří v zahraničí ke zřídka využívaným – obdobný model, ovšem s vyšší mírou autonomie regulace a dozoru finančního trhu, je zaveden pouze v Singapuru a od příštího roku má být zaveden na Slovensku.

Po odborném posouzení těchto rizik vyjádřilo prezídium Komise většinou hlasů (i) zásadní nesouhlas s představeným záměrem integrace dozoru; (ii) doporučení zahájit na půdě Výboru pro koordinaci odbornou diskuzi o optimálním uspořádání dozoru v ČR, přičemž jako východisko preferuje variantu nezávislé dozorové organizace; (iii) odmítnutí nesystémového a odborně nezdůvodněného řešení institucionálního uspořádání dozoru a vyzývá zúčastněné partnery (MF, ČNB, vláda) k zahájení odborné diskuze ohledně moderních metod regulace a dozoru, včetně institucionálního uspořádání.

Plné znění analýzy možných modelů institucionálního uspořádání, hlavní faktory integrovaného dozoru a analýza financování dozoru jsou k dispozici na stránkách Komise pro cenné papíry www.sec.cz v sekci Informace veřejnosti/Další zprávy.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y