Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna klidná, čeká se na poslance, k dolaru oslabená na 26,06 Kč/USD

Koruna klidná, čeká se na poslance, k dolaru oslabená na 26,06 Kč/USD

24.8.2004 10:58
Autor: 

Koruna dnes zatím zůstává klidná, kurz se drží kolem 31,67 Kč za euro. Investoři čekají na výsledek hlasování poslanců o důvěře vládě. Klid panuje i na okolních trzích a eurodolaru, takže impulsy nepřicházejí ani ze zahraničí. K americkému dolaru koruna po včerejším výrazném oslabení dopoledne stagnuje kolem 26,06 Kč/USD.

Pokud vláda dostane od poslanců podle očekávání mandát, získá koruna mírný pozitivní impuls, resp. dojde k uklidnění přece jen určité nervozity na trhu. Klíčovou událostí tohoto týdne je ale čtvrteční jednání ČNB sazbách, které by mělo vést rovněž posílení koruny. Třetím a rozhodně nikoliv nevýznamným determinantem kurzového vývoje je v poslední době sentiment investorů vůči všem středoevropským měnám. Maďarská socialistická strana by měla zítra zvolit nového kandidáta na uvolněný premiérský post, což by mělo znamenat podporu pro forint. Za této konstelace si dovedeme představit posilování kurzu koruny, koncem týdne zhruba na 31,50 Kč/EUR. Pokud se ukáže, že tento pozitivní scénář má trhliny, může česká měna oslabit k úrovním 32,00 Kč/EUR.

Technicky se česká měna v současné době pohybuje v pásmu 31,60 až 31,75-31,80 Kč za euro. Pohyby v rámci tohoto pásma nepovažujeme za důvody ke spekulativním obchodům s korunou, hranice pásma jsou však důležitými mezníky.

Dolar včera prudce posílil z úrovní 1,23 až na 1,2120 USD/EUR. Neexistuje přitom žádná zpráva, která by tento pohyb ospravedlnila. Pravděpodobně došlo k vybírání zisků a uzavírání krátkých spekulativních pozic v dolarech. Zdá se, že investoři začali vnímat situaci poněkud optimističtěji. Aktuální kurz na trhu činí 1,2158 USD/EUR.

Před srpnovým údajem o tvorbě nových pracovních míst v americké ekonomice byl dolar na kurzu 1,2040 USD/EUR. Kdyby nyní pokračovalo posilování, znamenalo by to, že kurz měny naprosto ignoruje tento velmi špatný fundamentální údaj a že politika Fedu v podstatě vítězí. Čeká se, že už tento pátek Alan Greenspan potvrdí ekonomický optimismus. Jinak je tento týden chudý na ekonomické zprávy, z důležitějších to bude jen zítra počet nových výrobních zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Technicky se trh blíží do eurem předprodaného pásma, mezníky jsou 1,2120 (dnešní USD maximum) a 1,2210 USD/EUR na straně oslabení dolaru.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
 • Taky nechapu
  24.8.2004 16:32

  Taky nechapu co je pro investory povzbuzujiciho kdyz dostane duveru vlada jako je tahle.To musi byt naopak naprosto odrazujici.
  dodo
 • Redaktoři ani nečtou články vlastních kolegů
  24.8.2004 11:13

  Jinak by nebylo možné aby na jediné straně bylo napsáno že USD posílila bez zjevného důvodu a zároveň na téže stránce byl článek uveřejněný přede dvěma hodinami že Dolar dostal vítr do plachet v podobě poklesu cen ropy. Buď jedno nebo druhé. Takhle Patri kazí jakýkoliv sentiment seriózních zpráv.
  Jiří Havelka
  • Re
   24.8.2004 11:25

   Dobrý den, www.patria.cz je nezávislý investiční portál, proto přináší mnohdy rozdílné pohledy na věc. Smyslem toho je poskytnout uživateli širší vodítka, širší pohled na problematiku finančních trhů. Co se týká devizových trhů, Patria Online má vlastní výzkum vývoje trhu korunového, myšlenky týkající se eurodolarového trhu konzultujeme s kolegy z mateřské KBC Securities. Děkujeme za názor.
   Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data