Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

KCP popisuje případ RHINOCEROS

4.5.2004 16:05
Autor: 

Následuje tisková zpráva KCP
Společnost RHINOCEROS, akciová společnost (dále jen „RHINOCEROS“) vznikla v roce 1996 . Dle výpisu z obchodního rejstříku jsou předmětem podnikání dané společnosti vedle koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodeje a zprostředkovatelské činnosti v oblasti obchodu a služeb taktéž reklamní a inzertní činnost, výroba propagačních materiálů, školící činnost v oblasti marketingu a managementu, ubytovací činnost v ubytovacích zařízeních a v nejposlednější řadě i hostinská činnost.

Podle zjištění Komise pro cenné papíry (dále jen „KCP“) RHINOCEROS uzavírá s osobami několik smluv. Jde především o smlouvy, které RHINOCEROS označuje jako „smlouva o půjčce“ a „smlouva o zajišťování převodu vlastnického práva“. Ze smlouvy označované jako „smlouva o půjčce“ vyplývá, že daná osoba, která smlouvu se společností RHINOCEROS podepíše (dále jen „věřitel“), se zavazuje společnosti RHINOCEROS (dále taktéž jako „dlužník“) poskytnout půjčku ve výši 68 tisíc korun splatnou včetně úroku do 20 let od podpisu této smlouvy proti zpětnému převodu vlastnického práva ke dvěma kusům cenných papírů, tzv. STRIPS. K cenným papírům získá věřitel vlastnické právo na základě smlouvy o zajišťovacím převodu vlastnického práva, kterou věřitel uzavře současně s touto smlouvou. Dále „smlouva o půjčce“ obsahuje úrokovou sazbu 0,5% p.a. Ve smlouvě taktéž stojí, že dlužník se zavazuje převést na věřitele vlastnické právo k výše zmíněným cenným papírům s tím, že věřitel je oprávněn od této smlouvy jednostranně odstoupit v případě, že na něho dlužník nepřevede vlastnické právo k cenným papírům ve lhůtě 150 dnů od podpisu této smlouvy.

Ve smlouvě označované jako „smlouva o zajišťovacím převodu vlastnického práva“ RHINOCEROS prohlašuje, že zakoupí cenné papíry tzv. STRIPS v nominální hodnotě 1 000 amerických dolarů za jeden kus se splatností v roce 2020. Nabyvatel (neboli věřitel) se zavazuje, že založí na svoje jméno účet u obchodníka s cennými papíry, kterého určí RHINOCEROS (dále taktéž „převodce“) a splní podmínky nezbytné pro uskutečnění převodu vlastnického práva k cenným papírům. RHINOCEROS se ve smlouvě zavazuje, že při podpisu této smlouvy oznámí nabyvateli jméno a sídlo obchodníka s cennými papíry, u kterého si má nabyvatel zřídit účet a poté, co mu nabyvatel oznámí číslo založeného účtu, že převede na nabyvatele uvedené cenné papíry, a to do 150 dnů od podpisu smlouvy. Převod vlastnického práva oznámí nabyvateli pověřený obchodník s cennými papíry. Účelem převodu vlastnického práva k cenným papírům je zajištění závazků převodce, které má vůči nabyvateli z titulu smlouvy o půjčce. Účastníci se dohodli, že včasné a řádné splnění závazku převodce, plynoucího z půjčky, které je zajištěno smlouvou o převodu vlastnického práva, je rozvazovací podmínkou, tzn., že uplynutím dne, ve kterém dojde k úplnému zániku zajišťovacího závazku vůči nabyvateli, přechází vlastnické právo k cenným papírům zpět na převodce.

Zapůjčené prostředky si společnost RHINOCEROS interně rozděluje na tři části. Za jednu z těchto částí, konkrétně 18 tisíc korun, jsou posléze nakoupeny výše zmíněné cenné papíry tzv. STRIPS neboli americké státní dluhopisy. RHINOCEROS předá pokyn obchodníku s cennými papíry, společnosti BÖHM & partner, a.s. k nákupu výše zmíněných dluhopisů na základě komisionářské smlouvy, kterou nově vstupující účastník se společností rovněž podepisuje.

Tato činnost , kterou RHINOCEROS provádí, byla KCP v prvním stupni řízení označena za poskytování investiční služby, neboť se jedná o přijímání a předávání pokynů týkajících se investičních instrumentů na účet zákazníka, a je k ní třeba povolení KCP podle platných zákonů. Na základě rozhodnutí KCP o předběžném opatření ze dne 21.7.2003, jež se stalo vykonatelným dne 23.7.2003, resp. které nabylo právní moci dne 25.11.2003, společnosti RHINOCEROS byla činnost poskytování investiční služby zakázána. Předběžné rozhodnutí bylo zveřejněno ihned .

Společnosti RHINOCEROS byla KCP rovněž uložena pokuta za tuto činnost, vůči které však RHINOCEROS podala rozklad. Dne 17.12.2003 uveřejnila KCP tiskovou zprávu, ve které konstatovala neoprávněnost poskytování investiční služby společností RHINOCEROS a informovala, že jí tuto činnost zakázala dále vykonávat a uložila pokutu. (Předmětná tisková zpráva je ke stažení na stránkách KCP.)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)