Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet v únoru s nejnižším schodkem od loňského ledna

Běžný účet v únoru s nejnižším schodkem od loňského ledna

14.04.2004 10:18
Autor: 

Komentář doplněn
Předběžné údaje z platební bilance přinesly poměrně příznivé výsledky. Nicméně, nikoli nečekané. Schodek běžného účtu s snížil na 1,8 miliardy korun ze 4,7 miliardy v únoru. Příznivěji skončila bilance běžného účtu naposledy v lednu 2003. Za nižším schodkem stojí především mimořádný přebytek v zahraničním obchodu se zbožím. Do deficitu je běžný účet tlačen tradičně bilancí výnosů, tj. reinvestovanými a repatriovanými zisky. Finanční účet vykázal v únoru přebytek 4,1 miliardy korun.

Zahraniční obchod se zbožím v únoru překvapivě dosáhl přebytku 3,6 mld. Kč po lednovém deficitu 0,2 mld. Kč. Lepšího výsledku dosáhl zahraniční obchod naposledy v lednu 1994, kdy kladné saldo činilo 5,4 mld. Kč. Více informací naleznete v komentáři Zahraniční obchod v únoru: desetiletý rekord. Bilance služeb se scvrkla na nejnižší přebytek v historii měsíční statistiky platební bilance. V únoru příjmy převýšily výdaje o pouhých 63 milionů korun, což je méně než desetina přebytku loni v únoru. V bilanci výnosů, která v současnosti hraje prim v určování stavu běžného účtu, náklady převýšily výnosy o 5,6 mld. Kč. Schodek jde plně na vrub reinvestovaným ziskům a výplatám dividend.

Finanční účet se po překvapivém odlivu kapitálu v lednu vrátil k přebytku. Rozdíl mezi lednovou a únorovou platební bilancí je v tom, že zatímco v lednu stáhly finanční účet do deficitu nákupy zahraničních dluhopisů domácími investory, v únoru se naopak výrazně zvýšil zájem zahraničních investorů o české akcie. V únoru zahraniční subjekty investovaly na českém akciovém trhu téměř čtyři miliardy korun. Příliv přímých zahraničních investic dosáhl 9,2 miliard korun, z toho 5 miliard tvořily reinvestované zisky. Finanční účet dále znatelně ovlivnil pokles krátkodobých vkladů českých bank v zahraničí o 12 miliard korun.

Na základě dnešních údajů předpokládáme, že schodek běžného účtu dosáhne v 1. čtvrtletí záporného salda 10,6 mld. Kč, tj. o 2,6 miliardy více než loni ve stejném období. V poměru k HDP (na 12 měsíční bázi) by měl schodek běžného účtu setrvat na 6,5 %. Za celý letošní rok by běžný účet měl dosáhnout schodku na úrovni 160 mld. Kč, tj. 6,2 % HDP.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data