Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v roce 2003: druhý nejlepší rok v posledním desetiletí

Stavebnictví v roce 2003: druhý nejlepší rok v posledním desetiletí

12.2.2004 9:25
Autor: 

Komentář doplněn
Stavební výroba se v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem sice snížila o 1,6 % (poprvé od května), za celý rok ovšem přírůstek stavební výroby dosáhl 8,9 %, což je druhá nejvyšší hodnota od roku 1993. Rychleji rostlo stavebnictví jen v roce 2001, kdy si připsalo zvýšení produkce o 9,6 %.

V samotném prosinci se stavební výroba meziročně zvýšila o 8,6 %, po očištění o vliv rozdílu v počtu pracovních dní o 7,1 %. Ke zpomalení růstu stavební výroby patrně přispěl nástup zimy se sněhovými srážkami, který se projevil nižšími přírůstky jak v nové výstavbě, tak v opravách a údržbě. Přesto můžeme očekávat, že stavební sektor v posledním čtvrtletí přispěje k růstu HDP zhruba jednou desetinou procentního bodu (stavebnictví se na HDP podílí zhruba 3 %). Příslib pokračování rychlého růstu stavební výroby i v letošním roce nabízí statistika vydaných stavebních povolení. V prosinci se jejich počet meziročně zvýšil o 23,6 % po listopadovém zvýšení o 11,9 %.

Loňský rok byl v mnoha ohledech pro stavební sektor mimořádný. Mimořádnost spočívala v některých neopakovatelných faktorech. Jedním z nich bylo pokračování oprav škod způsobených předloňskými záplavami. Dalším faktorem bylo očekávané přeřazení stavebních prací (s výjimkou bytové výstavby) ze snížené do základní sazby DPH. Úspory z urychlení stavebních prací a jejich fakturace byly jistě silnou motivací. V rámci inženýrského stavitelství pokračovaly práce na dopravních obchvatech měst (Plzeň), výstavba rychlostních komunikací (např. Praha-Liberec), železničních koridorů a pokračující práce na rozšiřování pražského metra. Opomenout nelze boom v bytové výstavbě. Lepší dostupnost hypotečních úvěrů díky nižším úrokovým sazbám, ale i spekulace na růst cen na trhu nemovitostí, vedly ke zvýšení počtu nově povolených bytů o 10,9 %. Skládačku loňského růstu stavební výroby doplňuje rozšiřování sítě obchodních center v okolí větších sídel. Není překvapivé, že za oživením investiční aktivity v druhé polovině loňského roku stály právě stavební práce.

Rostoucí objem stavebních zakázek umožnil také zvýšení zaměstnanosti ve stavebnictví. Průměrný počet zaměstnanců v tomto odvětví loni vzrostl o 1,2 % (podle výběrového šetření pracovních sil dokonce o 2,6 %). Průměrná mzda dosáhla 16 982 Kč, tj. o 6,1 % více než v roce 2002. Reálně se průměrná mzda zvýšila o 6,0 %. Produktivita práce ovšem vzrostla o 7,8 % a jednotkové mzdové náklady díky tomu klesly o 1,5 %.

V letošním roce předpokládáme pokračování dynamického růstu ve stavebním sektoru. Stavební výroba by se měla podle našeho odhadu zvýšit o 7,8 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba