Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba vzrostla v červenci překvapivě téměř o 16%!

Stavební výroba vzrostla v červenci překvapivě téměř o 16%!

8.9.2003 9:24
Autor: 

komentář doplněn
ČSÚ dnes oznámil, že se stavební výroba v červenci zvýšila reálně o 15,9%, po vyloučení vlivu počtu pracovních dní pak reálně vzrostla o 14,5% (červenec 2003 měl o jeden pracovní den více ve srovnání s červencem 2002). Výsledek hodnotíme velmi pozitivně, neboť Patria očekávala reální meziroční nárůst pouze o 5%. Podle ČSÚ byly za mimořádným růstem stavební výroby v červenci velké stavební podniky s 500 a více zaměstnanci (růst o 33,3 %), které prováděly stavební práce na velkých stavbách inženýrského a pozemního stavitelství včetně jejich intenzivního dokončování. Tentokrát se výrazného zvýšení dočkaly jak nová výstavba (+16,1%), tak opravy a údržba (+15,7%). Zdrojem růstu stavební výroby jsou státní zakázky na výstavbu dopravních komunikací, pokračující opravy škod způsobených loňskými povodněmi a výrazný vzestup bytové výstavby podporovaný nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů.

Průměrná mzda ve stavebnictví v červenci dosáhla 18 123 Kč, což je o 6,7% více než loni. Reálně se průměrná mzda zvýšila o 6,8%. Počet zaměstnanců meziročně vzrostl o 1,6%. Produktivita práce se zvýšila o 14,4%, a potvrdila tak konec dlouhodobého předstihu tempa růstu mezd před růstem produktivity práce.

V letošním roce očekáváme zvýšení stavební výroby o 4,5% po loňském růstu o 2,5%.

David Marek


Váš názor
 • A divíte se?
  8.9.2003 11:19

  Příští rok se má zvýšit DPH za stavební práce z 5 na 22%, tak se každý snaží dostavět letos!
  Pavel
  • Vliv plánovaného zvýšení DPH
   8.9.2003 12:44

   Plánované zvýšení DPH může mít jen okrajový vliv. Investorů - neplátců DPH bude velmi malé procento, zejména když vezmeme v úvahu tak výrazný nárůst na velkých stavb ách inženýrského a silničního stavitelství.
   Jindřich
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y