Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mzdy ve střední a východní Evropě dosahují v průměru 40% německých mezd

3.6.2003 12:54
Autor: 

V souvislosti s dnešními čerstvými údaji o průměrném zdě v ČR jsme aktualizovali naše mezinárodní srovnávací tabulky. Vzhledem k tomu, že dat za 1. čtvrtletí je prozatím jak šafránu, týká se následující srovnání loňských celoročních dat.

Porovnání po přepočtu údajů z jednotlivých zemí na koruny pomocí průměrných devizových kurzů ukazuje na poměrně výrazné rozdíly, a to nejen mezi kandidátskými zeměmi, Německem a Rakouskem, ale také uvnitř skupiny kandidátských zemí. Ve srovnávaných zemích jsou ovšem také výrazné rozdíly v cenových hladinách.

Užitečné je tedy také podívat se na data přepočtená podle parity kupní síly. Na základě tohoto měřítka lze země střední a východní Evropy rozčlenit na čtyři skupiny. První skupinu tvoří pouze Slovinsko, kde průměrná mzda dosahuje v přepočtu podle parity kupní síly 75% německé úrovně. Do druhé skupiny patří ČR, Polsko a Maďarsko, kde se průměrné mzdy pohybují mezi 43 a 46% německé průměrné mzdy (opět po přepočtu dle PPP). Nejvíce členů má třetí skupina, kde jsou země s průměrnou mzdou mezi 30 a 36% německého průměru. Do této skupiny patří Slovensko, Estonsko, Litva a Lotyšsko. V Rumunsku a Bulharsku průměrná mzda dosahuje pouze 26%, resp. 19% německé úrovně. Celkem 10 středoevropských a východoevropských zemí v průměru dosahuje zhruba 40% německé úrovně.

David Marek


Váš názor
 • Srovnání je k ničemu
  3.6.2003 13:12

  Uvedené srovnání je téměř k ničemu. Protože v každé z uvedených zemí mají jinak nastavenou strukturu hrubé mzdy. Například v Polsku jsou odvody zaměstnavatele za zaměstnance ve mzdě zaměstnance. Takže jeho čistá mzda je daleko nižší než v ČR. Bylo by velice zajímavé zohlednit strukuru mzdy v těchto tabulkách.
  • je to otázne
   3.6.2003 15:19

   Toto porovnanie zaostáva nielen pri rôznych odvodoch a ich nastaveniach, ale aj pri rôznych daňových systémoch. V SR sa už stalo, že reálna hrubá (štatistická) mzda medziročne poklesla, ale zmena v daniach z príjmov zabezpečila, že čisté mzdy medziročne reálne stagnovali. Štruktúra zdaňovania je dnes v SR taká, že priemerná mzda je zdaňovaná sadzbami 0% (nezdaniteľné minimum), 10% (do 90 tis.) a 20% (do 180 tis.) Pokiaľ viem, v MR (a v Estónsku, PR a neviem kde ešte) je zdaňovanie miezd vyššie. Inak, rovnako ako v ČR, časť odvodov je na zamestnávateľovi. Takže "technicky" je porovnávanie hrubých miezd správne. Výpovedná hodnota takéhoto porovnávania čo do príjmov obyvateľstva je však otázna.
   Karol Zimmer
  • ...
   3.6.2003 15:12

   Vaše kritika je oprávněná, nicméně na špatném místě. K některým účelům se hodí více srovnání hrubých mezd, jindy zase porovnání čistých mezd. Zohledněním různé struktury hrubé mzdy jsme se zabývali v analýze "Náklady na práci ve středoevropských ekonomikách", která vyšla v březnu a je stále k dispozici ke stažení v placené sekci VIP Ekonomika. Pokud máte přístup do placené sekce, můžete si analýzu stáhnout a pomocí údajů v ní uvedených si čisté mzdy dopočítat.
   David Marek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba