Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vysoké má být porodné?

Jak vysoké má být porodné?

29.03.2006 15:12
Autor: 

Porodné je jednou z důležitých zbraní předvolebního boje. Spojuje osvědčený slib rozdávání s pozitivně vnímaným tématem podpory malým dětem a mladým rodinám. Naposledy z této zbraně vypálila ČSSD, která slíbila razantní navýšení porodného. Za první dítě by se mělo vyplácet 60 tisíc, za druhé 90 a za třetí dokonce 120 tisíc korun. Celá platba by bala rozdělena do tří ročních splátek.

Současné porodné činí 8650 Kč a od dubna se má zvýšit na 17500 Kč. Další nárůst na zmíněných 60 a víc tisíc by si podle ministra Sobotky vyžádal asi 2 miliardy Kč ze státního rozpočtu navíc. Reálný odhad se ale pohybuje kolem 7 miliard. Kromě toho mají vzrůst také přídavky na děti, o dalších slibech ani nemluvě. Podle vládní ČSSD by financování všech slibů bylo zajištěno vyšším hospodářským růstem.

Vyšší porodné je směsí snahy o propopulační politiku a předvolebního populismu. Vliv výše porodného na porodnost na jednu stranu může být příznivý – dítě představuje zvláště pro nízkopříjmové skupiny nemalou finanční zátěž. Na druhou stranu ale jednorázová dávka není samospasitelná, sociální jistoty souvisí i (a možná více) s dostupností práce nebo bydlení. Navíc porodnost ovlivňují populační cykly atp.

Politika podpory porodnosti, pokud je míněna vážně, by se jistě neměla zaměřit jen na porodné. Vzhledem k tomu, že faktický vliv porodného na porodnost je prakticky neměřitelný, je otázkou, zda tento nástroj vůbec používat. A pokud jsme se rozhodli, že porodné ano, pak hned následuje otázka jeho optimální výše. Nízké porodné je finančně dosažitelné, ale nemotivuje. Naopak vysoké porodné motivovat může – problém ale zase spočívá v ekonomické únosnosti takové dávky. Politicky vzato je všechno jasné: Vyšší dávky, nebo alespoň sliby, jsou dobré – zvláště před volbami. Proto je i vysoké porodné dobré.

A co si myslíte Vy o sociálních dávkách a o porodném? Mělo by se za děti platit? A kolik? Zajímá nás Váš názor!

Hlasování a diskuse k tématu probíhá ZDE


Váš názor
 • Zadne porodne
  29.03.2006 15:34

  Zadne porodne a clenum CSSD zakazat i su... vubec.Pak se nam tady rodi takovi Sobotkove a Paroubkove a kdo to ma pak vydrzet.
  princ
 • porodné
  28.03.2006 17:00

  Místo výše ohlupijících dávek porodného by se každé ženě pečující o dítě od narození do určitého jeho věku měl vyplácet příspěvek od státu ve formě průměrného platu, který je ve společnosti dosahován. Byla by tak zajištěna podpora rodiny rovnoměrně po celé období a nehrozilo by zneužívání těchto dávek.
  anonym
  • porodné vs. rodičovský příspěvek vs.....
   28.03.2006 23:20

   Mnoho žen se v práci musí spokojit s částkou mnohem nižší než je průměr, přestože často dosahují větších výkonů a prokazují vyšší míru racionality než jejich šéfové. Částka 7500 kč odpovídá asi 10000kč hrubé mzdy. Je mnoho žen, jejichž příjmy se pohybují těsně nad touto částkou a už tato částka rodičovského příspěvku může být pro ně motivující. Ony šokující částky porodného jsou jasným populismem. Další zoubky do demografického stromu (pily?), které budou v budoucnu vytvářet problémy. Stát by měl podporu pro rodiny vytvářet postupně a rozhodně - také proto, abychom nemuseli případný nedostatek pracovních sil řešit imigrací. Ta, jak je vidět u některých "starých" států EU, zjevně působí potíže po uplynutí jedné, dvou generací. Navíc jen odsouvá důsledky šparně fungujícího systému. Jinak předpokládám, že existují matematické modely, na kterých se odezva na takové změny dá odhadnout. Z těchto modelů by měli politici vycházet. Pokud je to všechno jen střelba od boku, tak Bůh ochraňuj Česko...
   mgns
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data