Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alcoa odstartovala výsledkovou sezónu s více než miliardovou ztrátou

Alcoa odstartovala výsledkovou sezónu s více než miliardovou ztrátou

13.01.2009 9:04
Autor: 

Společnost Alcoa (10 USD, -6,94%), která je největším americkým producentem hliníku a která zahájila další výsledkovou sezónu, včera po zavření amerického trhu oznámila svou první čtvrtletní čistou ztrátu za posledních šest let. Jako důvod uvedla "historický" pokles cen a předeslala, že by poptávka po hliníku mohla v letošním roce nadále klesat. Čtvrtletní čistá ztráta činila 1,19 mld. USD, což je 1,49 USD/akcii, ve srovnání s čistým ziskem 632 mil. USD neboli 0,75 USD/akcii před rokem. Po očištění o jednorázové položky činila ztráta 0,28 USD/akcii, zatímco průměrný odhad analytiků (podle Bloomberg) počítal se ztrátou 0,05 USD/akcii. Tržby společnosti klesly o 19 % na 2,69 mld. USD.

CEO Klaus Kleinfeld, který již snižuje výrobu, propouští zaměstnance a rozprodává některé divize, uvedl, že by mohl v těchto škrtech pokračovat, pokud by poptávka měla dále slábnout. Ceny hliníku se nyní blíží svým pětiletým maximům, protože klesají zakázky od automobilek, stavebních firem a dalších výrobců.

Akcie společnosti Alcoa za minulý rok spadly o 69 %, ceny hliníku na London Metal Exchange klesla o 36 % a jeho zásoby se více než zdvojnásobily na 14leté maximum.

"Odvětví výroby hliníku se ocitlo v dokonalé bouři. Ceny se ještě nikdy nesnižovaly tak rychle," řekl prezident a výkonný ředitel firmy Klaus Kleinfeld. Známky zlepšení lze podle něj vidět jen v tom ohledu, že zásoby u zákazníků jsou teď velmi nízké a bude třeba je brzy obnovit.

Nicméně spotřeba hliníku ve světě by podle Kleinfelda měla v letošním roce klesnout asi o dvě procenta a pohyboval se kolem 36 milionů tun. Tato situace proto nutí firmy v odvětví snižovat výrobu.

V souvislosti s problémy, jimž Alcoa čelí, se objevily spekulace, že by firma mohla snížit či zcela zrušit výplatu dividend. To ale podle ředitele nepřipadá v úvahu.

"Jsem si jist, že na to teď myslí řada lidí, Alcoa však vyplácí dividendy už 60 let," uvedl Kleinfeld. "Zavázali jsme se, že pro akcionáře budeme vytvářet hodnoty. To je vše, co k tomu mohu říci," dodal.

Zdroj: Bloomberg, ČTK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu