Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v únoru překvapivě s dvouciferným růstem

Stavebnictví v únoru překvapivě s dvouciferným růstem

11.04.2008 9:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář byl doplněn:

Po mírném lednovém růstu přidala stavební výroba do kroku. Únorový růst dosáhl meziročně 11,5 procenta, oproti lednu se výroba zvýšila o 2,4 procenta. Růst stavební výroby za únor je vysoký, zvláště pokud pohlédneme na vysokou srovnávací základnu minulého roku. Mírně k růstu přispěl vyšší počet pracovních dní.

Hlavní zásluhu na zvýšení výroby má ale inženýrské stavitelství. To zaznamenalo výrazný 46,2procentní růst. Tempo v oblasti inženýrských staveb určují peníze uvolněné na stavby či opravy silnic a dálnic. V jiném roce by se asi začalo stavět později. Příznivé počasí v letošním únoru ale znamenalo pro stavaře minimální omezení, a tak se práce mohly rozvíjet. Únor byl letos mírně studenější než loňský, avšak výrazně teplejší než třeba v roce 2006. Pozemní stavitelství se oproti minulému roku zvýšilo jen mírně o 0,5 procenta.

Poptávka po stavebních pracech a omezení na straně nabídky práce táhnou vzhůru mzdy ve stavebnictví. V únoru průměrná mzda zrychlila růst na 16,7 procenta po lednových 12,3 procenta. Vysoký je i reálný růst mezd, který v únoru dosáhl 8,6 procenta. Taková čísla znamenají potenciální inflační tlaky. Přispívají i k obavám ze zvyšujících se inflačních očekávání, neboť zrychlující mzdy se neomezují jen na stavebnictví. Na druhé straně je zde stále silná koruna a březnové zmírnění spotřebitelské inflace, rozhodování centrální banky o sazbách se tak příliš neulehčuje.

Výkon stavební výroby vedle silného růstu průmyslu zapadá do příznivého obrázku o vývoji české ekonomiky v prvním kvartále letošního roku. Zpomalení vysokého růstu HDP z minulých čtvrtletí tak může být mírnější, než se předpokládalo.

Počet stavebních povolení v únoru narostl meziročně o 5,5 procenta a vyšší byl i v meziměsíčním srovnání. Výrazně se zvýšil počet nově povolených bytů, o 13,3 procenta, po růstu o 30,7 procenta v lednu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.