Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: USA jsou v recesi, banky čeká ještě více bolesti

Buffett: USA jsou v recesi, banky čeká ještě více bolesti

05.05.2008 13:58
Autor: 

Warren Buffett, nejbohatší člověk na světě, včera prohlásil, že americká ekonomika je v recesi. Buffett toto hodnocení americké ekonomiky pronesl během tiskové konference, která se konala den poté, co se rekordních 31 000 akcionářů pojišťovací a investiční společnosti Berkshire Hathaway zúčastnilo její výroční valné hromady v Omaze.

Jeho prohlášení je v rozporu s vládní zprávou, která hovoří o mírném růstu: minulou středu Ministerstvo obchodu uvedlo, že ekonomika v prvním čtvrtletí rostla 0,6% ročním tempem. Nicméně Buffett uvedl, že se také zvýšil počet obyvatel, což reálné tempo růstu snižuje. Uvedl také, že i když údaje neukazují na pokles ekonomiky, lidé mají pocit, jako by ekonomika klesala. „Podle mé definice je americká ekonomika v recesi.“ řekl Buffett. „Definuji ji jako situaci, kdy se lidé mají hůř, než před třemi, šesti nebo osmi měsíci a kdy většina společností je v podobné situaci.“

„Pokud to, čím teď procházíme není recese, nemyslím si, že by lidé chtěli, aby to pokračovalo stejným směrem jako dosud, a říkali si při tom, jaké je to skvělé,“ podotkl Buffett. Oslabení divizí společnosti Berkshire, které se zabývají prodejem cihel, koberců a jiných výrobků, a jejichž výkon závisí na zdravém bytovém trhu, se podílelo na 64% poklesu celkového zisku společnosti za první čtvrtletí. Bytový trh je i nadále ústředním problémem, řekl Buffett, jelikož stovky tisíc vlastníků domů zjišťuje, že se hypoteční splátky zvyšují nebo že jejich domy mají menší hodnotu, než je úvěr.

Buffett napsal americkému ministrovi financí Henry Paulsonovi dopis, ve kterém se kloní k možnosti dávat lidem, kteří si berou hypotéku, jednostránkové upozornění s červeným nadpisem „VAROVÁNÍ“, ve kterém jsou popsány maximální sazby, které by je mohly čekat. Buffett uvedl, že vláda by mohla pomoci těm, kteří byli pomýlení výší dlužné částky, ale postavil se proti pomoci lidem, kterým klesla hodnota jejich domů, nebo investorům, kteří koupili hypoteční cenné papíry, aniž si uvědomili jejich riziko. „Vypůjčovatelé by neměli být trestáni za to, že byli uvedeni v omyl, ale neměli by být chráněni proti chybám,“ řekl Buffett.

Podle Buffettova odhadu si více než 80 % majitelů hypoték zvolilo hypotéku s „možností“ nebo s „vybranou platbou“, která jim umožňovala zaplatit nižší hlavní splátku, a většina z těchto lidí nyní dluží více, než činí hodnota jejich domu. „To je ale překvapení,“ dodal Buffett.

Buffett dále uvedl, že krize s bydlením bude zatěžovat výsledky bank „několik let“ a že největší ztráty a odpisy v tomto segmentu kvůli špatným úvěrům ještě „zdaleka“ neskočily. „Určitě to přinese ještě více bolesti“, dodal.

Buffet však také uvedl, že skutečnost, že Fed v březnu umožnil JPMorgan koupit investiční banku Bear Stearns, která byla na pokraji bankrotu, zabránila „nákaze“, včetně jejího možného rozšíření na další investiční banky. „Podařilo se poměrně dobře zahnat myšlenku na finanční paniku,“ řekl Buffet. „Byla to zlomová událost.“ Nicméně akcionáři mohou být podle něj stále zasaženi.

V narážce na velkou nabídku akcií v minulém týdnu od Citigroup , která ztratila téměř 15 mld. USD během posledních dvou čtvrtletí, řekl Buffeet: "Citigroup si doplňuje své akcie za 25 USD, přičemž je ještě nedávno kupovala za 50 USD. Mnoho institucí si nejen limonádu samo namíchalo, ale také ji i vypilo … Zaplatili za to, ale ve skutečnosti tuto cenu zaplatili akcionáři.“

Buffett prohlásil, že banky potřebují lepší risk management. Dodal, že nedávno hodnotil prognózu jedné nejmenované velké investiční banky čtením její 270-stránkové výroční zprávy. Řekl, že si zvýraznil 25 stran, na kterých nerozuměl tomu, co čte. „Rozhodl jsem se, že tuhle si nevyberu“, dodal Buffett.

Zvýšené riziko by také mohlo mít vliv na společnosti podporované vládou Fannie Mae a Freddie Mac. Buffett řekl, že vláda „po nich chce, aby si na sebe vzaly větší riziko na jednu hypotéku a více daly v risk své portfolio. Měřeno jakýmikoli jinými standardy vládních operací by si nemohly vypůjčit ani deset centů.“

Buffett kromě toho také řekl, že Berkshire má stále tři interní kandidáty, kteří by jej mohli případně vystřídat ve funkci generálního ředitele, včetně jednoho, který by nastoupil okamžitě a čtyř kandidátů, kteří by jej mohli vystřídat ve funkci finančního ředitele. Jména kandidátů však neuvedl. Buffett od převzetí společnosti v roce 1965 z Berkshire vybudoval konglomerát v hodnotě 207 mld. USD s přibližně 76 provozními jednotkami a zhruba 147 mld. USD v akciích, bondech a hotovosti.

V neděli Buffett řekl, že Berkshire by mohla být „blízko“ nákupu středně velké britské společnosti a „podívá se“ na pojišťovací operace Royal Bank of Scotland, včetně její pojišťovny automobilů a domácností Direct Line. RBS minulý měsíc uvedla, že možná prodá všechny anebo část svých pojišťovacích operací.

Buffett také uvedl, že někteří pojišťovatelé bondů, kteří konkurují jeho nové pojišťovně Berkshire Hathaway Assurance Corp, si nezaslouží svůj úvěrový rating AAA. Podle něj by to mohl být jeden z důvodů, proč se Berkshire, také s ratingem AAA, podařilo ve svém prvním celém čtvrtletí získat operace za 400 mil. USD. „Těchto 400 mil. USD, které jsme v prvním čtvrtletí zaúčtovali, tvořily výhradně sekundární tržní transakce,“ uvedl. „Každý den jsme svědky toho, že k nám lidé přicházejí a platí nám víc, než platili původním pojišťovatelům bondů.“

Warren Buffett také dodal, že Berkshire by mohla více investovat v Jižní Koreji poté, co úspěšně investovala do ocelárny POSCO. „Samozřejmě jsme s investicemi v Koreji spokojeni, jak dokládá naše investice do společnosti POSCO,“ a další investice do této země nejsou „nepředstavitelné“, řekl Buffett. „Líbí se nám étos, který má Korea pro akcionáře a líbí se nám výkony společností.“ Také uvedl, že „tamější burza se stala tak levnou, jako jakákoli burza během mého života pár let před tím, než jsme se na ni začali obchodovat.“

Charlie Munger, vice-prezident Berkshire, na tiskové konferenci dodal: „Myslím si, že POSCO je nejlepší ocelářská společnost na světě a domnívám se, že světová dvojka za ní výrazně zaostává.“ Společnost Berkshire oznámila, že na konci roku 2007 vlastnila v POSCO 4,5% podíl za 2,14 mld. USD, za který zaplatila 572 mil. USD. Buffett dodal, že Iscar Metalworking, izraelská společnost, která v roce 2006 Berkshire prodala 80% podíl za 4 mld. USD, má v Jižní Koreji divizi, jejíž výkon je „zázračný“.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 •  
  05.05.2008 14:01

  tento starý pán vykládá prohlášení přesně jak se mu to hodí..buffet oznamuje že koupil akcie x, akcie X jsou nahoru. Buffet drží shorty a potí se mu koule, amerika je v recesi. Prostě jen starý senilní pán
  Masrtinni
  •  
   05.05.2008 14:38

   "Amerika je dle mé teorie v recesi, protože mi poklesl zisk o 64%" - i takto lze chápat tvrzení Buffetta... FIO: Zisk Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK/B) miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí letošního fiskálního roku poklesl meziročně o 64%. Za jeho propadem stojí nižší zisky z pojistných operací a odpisy spojené s obchody s deriváty. Provozní zisk, který neobsahuje investiční ztráty poklesl na 1 247 USD na akcii, zatímco analytici očekávali 1 430 USD na akcii. Akcie společnosti v pátek na NYSE uzavřely na 4 448 USD (BRK.A uzavřely na 133 600 USD).
   cenzor
Aktuální komentáře
22.04.2021
22:01Bidenovy daně vystrašily trhy  
17:55Zelené energie se zelenají, na Ameriku však doléhají pochybnosti  
17:23Hlavně tomu neříkejte odbory
17:04Vláda chce 3. května uvolnit zbytek obchodů a část služeb. Pandemie se ale musí vyvíjet pořád dobře, řekl Havlíček
16:44Stratégové doporučují kupovat palladium. Cenu bude zvedat hlad automobilek i čipařů
16:44Závazek USA více snížit emise podpořil zelené investice. Akcie míří vzhůru  
15:39ČEZ, a.s.: Členem představenstva ČEZ bude od 29. 6. Jan Kalina
15:26Největší světový smluvní výrobce čipů chystá rozšíření výroby, reaguje na globální nedostatek
14:15Kolaps Archegos strhává Credit Suisse opět do záporu. Akcie strmě klesají  
14:00ECB podle očekávání potvrdila sazby i program nákupů aktiv
13:53Zelené investice, robotika nebo americké top firmy? Poslechněte si, jak zajímavě investovat volné peníze už od pětistovky měsíčně
13:23Nejdůvěryhodnější firma na světě
11:56Zdražování pražských bytů v prvním čtvrtletí opět zrychlilo
11:40Krugman: Automatizace, univerzální příjem a inflace
11:37Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
11:37AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2020
10:33Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB  
10:10Organické tržby Nestlé rostly nejvíce za 10 let
9:31Credit Suisse skončila kvůli Archegos ve ztrátě 252 mil. franků, trh čekal ještě větší
9:03Rozbřesk: Pátý týden dovolené by mohl stát firmy desítky miliard korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Alaska Air Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00American Airlines Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00American Electric Power Co Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00AT&T Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Blackstone Group Inc/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Credit Suisse Group AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Dow Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00HCA Healthcare Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Heineken NV (03/21 Q1)
0:00Intel Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00IQVIA Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Orange SA (03/21 Q1)
0:00Snap Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00Southwest Airlines Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Tractor Supply Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00World Wrestling Entertainment Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:20Volvo AB (03/21 Q1)
7:30Husqvarna AB (03/21 Q1)
8:30Huhtamaki Oyj (03/21 Q1)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00Union Pacific Corp (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m