Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Stát hospodařil ke konci září s přebytkem 10,5 miliardy Kč

MF: Stát hospodařil ke konci září s přebytkem 10,5 miliardy Kč

1.10.2008 14:36
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Státní rozpočet skončil ke konci září v přebytku 10,5 miliardy korun. Loni za stejné období rozpočet vykázal přebytek 36,3 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. S koncem roku se hospodaření státu tradičně kvůli vyšším výdajům zhoršuje. Za celý letošní rok počítá ministerstvo financí se schodkem 71,3 miliardy korun.
 
Pro příští rok ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet nyní bude schvalovat Poslanecká sněmovna, kde zatím vláda nemá zaručeny hlasy všech koaličních poslanců. Podle kritiků rozpočet počítá s příliš optimistickým růstem ekonomiky. Ministr financí Miroslav Kalousek nevylučuje kvůli nižšímu růstu ekonomiky ještě další škrty ve výdajích jednotlivých ministerstev.

Horší zářijový výsledek hospodaření podle ministerstva způsobily letošní převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 24,1 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty.

Celkové příjmy státu stouply meziročně od ledna do září o necelých 46 miliard korun na 794,5 miliardy korun. Za celý rok MF počítá s příjmy 1040,6 miliardy korun. "Meziroční růst ovlivnily především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení," uvedl úřad.

Příjmy z daní a poplatků stouply o 22,6 miliardy na 406,5 miliardy korun. Meziroční růst byl ovlivněn hlavně výběrem podnikových daní a daně z přidané hodnoty.

Na daních z příjmu právnických osob stát získal ke konci září 103 miliard korun, meziročně o 16 procent více. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral 127,7 miliardy, tedy o osm miliard více v meziročním srovnání.

Naopak o 5,6 procenta méně stát získal na daních z příjmu fyzických osob, celkem necelých 69 miliard korun. Rozpočet počítá s poklesem o přibližně 12 procent.

Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 287 miliard korun, z toho na důchody lidé odvedli 236,4 miliardy korun. Stát na penze poskytl 231,1 miliardy korun, a důchodový účet je tak v přebytku. Za celý rok u něj stát počítá s přebytkem sedm miliard korun.

Celkové výdaje státu stouply meziročně o desetinu na 784 miliard korun. Na sociální dávky včetně důchodů mířilo 298 miliard korun. Celkové výdaje by za celý rok měly činit 1111,9 miliardy korun.

Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních devět měsíců téměř 30 miliard korun, meziročně o pět miliard více.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 19,6 miliardy . Naopak z fondů EU přiteklo 26,9 miliardy korun.

Loni skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun, což bylo o 24,9 miliardy méně než schválený rozpočet. Výdaje státu loni činily 1,1 bilionu korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data