Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichet: Růst globální ekonomiky bude mnohem slabší než se čekalo

Trichet: Růst globální ekonomiky bude mnohem slabší než se čekalo

19.1.2009 17:31
Autor: ČTK

Paříž (ČTK) - Růst globální ekonomiky bude v letošním roce výrazně slabší než se původně předpokládalo. Očekává to Evropská centrální banka (ECB). Prezident ECB Jean-Claude Trichet řekl, že je třeba podrobit revizi i relativně nedávné prognózy. Obtížný bude i příští rok, Trichet je ale přesvědčen, že situace už se bude zlepšovat.

"Růst ve světě i v Evropě bude v roce 2009 výrazně slabší, než uvádějí prognózy ze začátku prosince," řekl Trichet, jehož cituje agentura AP. Prognózy, na které Trichet odkazuje, počítaly na letošní rok s poklesem ekonomiky eurozóny až o jedno procento.

Trichet řekl, že i když příští rok bude velmi složitý, existují důvody k tomu, aby bylo rozumné očekávat zlepšení.
ECB minulý týden snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na dvě procenta. Zároveň ale signalizovala, že tempo uvolňování měnové politiky zmírní. Snižováním sazeb chce ECB zabránit tomu, aby se ekonomika eurozóny ponořila do ještě hlubší recese, než ve které podle předpokladů v letošním roce bude.

Evropská komise dnes předpověděla, že ekonomika eurozóny letos vykáže pokles o 1,9 procenta. Pokles celé Evropské unie, tedy všech 27 členů, by měl v průměru činit 1,8 procenta. V eurozóně žije zhruba 330 milionů lidí a měnovou politiku má na starosti právě ECB. V ostatních zemích se měnovou politikou zabývá centrální banka každé z nich.

Komise také počítá s tím, že v nadcházejícím roce v EU zanikne asi 3,5 milionu pracovních příležitostí, z části kvůli poklesu výdajů domácností a částečně kvůli zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů.


Váš názor
  •  
    19.1.2009 22:07

    Úrokové sazby by měly být v současné době nastaveny blízko nule. Já bych se postavil proti vlně a nešel bych za ní.
    Vizionář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data