Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v českou ekonomiku v lednu dále padá na téměř desetiletá minima

Důvěra v českou ekonomiku v lednu dále padá na téměř desetiletá minima

26.1.2009 9:55
Autor: 

Indikátory důvěry podnikatelů a spotřebitelů v českou ekonomiku na začátku letošního roku pokračují ve výrazném poklesu a dostávají se na svá téměř desetiletá minima. Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že ukazatel ekonomického sentimentu se v lednu 2009 meziměsíčně zhoršil o dalších 3,2 bodu po prosincovém propadu o 8,6 bodu. Meziročně se souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku snížil dokonce o 30,8 bodu. Saldo podnikatelského indikátoru se snížilo o 2,8 bodu a saldo spotřebitelského indikátoru o 4,8 bodu. Meziročně je důvěra podnikatelů o 34,7 bodu nižší, důvěra spotřebitelů je nižší o 15 bodů.

Duvera1

Výrazně se v lednu oproti prosinci snížilo hodnocení současné celkové ekonomické situace v průmyslu, saldo indikátoru důvěry v průmyslu se meziměsíčně snížilo o 1,6 (v prosinci to bylo o 13 bodů); je o 44,3 bodů nižší než před rokem. Podnikatelé a spotřebitelé v příštích třech měsících očekávají zpomalení výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce se přitom oproti prosinci zhoršila, pro příštích šest měsíců jsou naopak příznivější.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v lednu oproti minulému měsíci snížilo, hodnocení současné celkové poptávky se však zlepšilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zpomalení vývoje stavební činnosti a pokles zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7,9 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v prosinci. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 1 bod a je o 14 bodů nižší než před rokem.

Rovněž v odvětví obchodu se v lednu ve srovnání s prosincem hodnocení současné ekonomické situace snížilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou výrazně nižší než v prosinci. Zásoby se podle mínění respondentů v prosinci nezměnily. Celkově se saldo indikátoru důvěry v lednu oproti prosinci snížilo o 4,7 bodu a je o 21 bodů nižší než v lednu 2008.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle ČSÚ v lednu ve srovnání s prosincem hodnocení současné ekonomické situace mírně zvýšilo. Hodnocení poptávky i její očekávání pro příští tři měsíce se ale snížila. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v prosinci. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci snížilo o 4,3 bodu a je o 27,6 bodu nižší než před rokem.

Ze šetření mezi spotřebiteli v lednu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršování celkové ekonomické situace a nepatrné zlepšení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v lednu oproti minulému měsíci opět zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 4,8 bodu, v meziročním srovnání je o 15 bodů nižší.

Duvera2

Zdroj: ČSÚ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data