Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Podnikatelé Evropy vyzvali Topolánka k úsilí o oživení ekonomiky

ČTK: Podnikatelé Evropy vyzvali Topolánka k úsilí o oživení ekonomiky

30.1.2009 18:34
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Zástupci evropských podnikatelů vyzvali premiéra Mirka Topolánka jako předsedu Evropské rady ke konkrétním krokům, které by oživily ekonomiky EU. O výstupu ze zasedání předsednictva Konfederace evropského podnikání Businesseurope dnes ČTK informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Businesseurope sdružuje 36 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 33 zemí Evropy.

Evropské podniky poukazují na nutnost řešení dopadů finanční krize, ekonomického zpomalení, krize v dodávkách plynu i zmrazení jednání Světové obchodní organizace. "V obtížných měsících, které jsou před námi, by mělo být stálou snahou politiků zajistit, aby životaschopné podniky měly přístup k financování a nezbankrotovaly následkem krátkodobých problémů s likviditou. Vlády a banky již přišly s důležitými iniciativami pro zažehnání bezprostředních obav," uvedlo v prohlášení Businesseurope.

Právě na zhoršující se dostupnost tuzemských podniků k úvěrům poukazuje Svaz průmyslu a dopravy a stále naléhavěji vyzývá bankéře i vládu k nastavení funkčního bankovního systému. "Je zcela přirozené, že v době stále tíživějších dopadů globální krize volají evropské podniky po funkčním bankovním systému. Peníze jsou krví oběhu hospodářství. Pokud banky budou držet peníze a nebudou poskytovat provozní úvěry, krevní oběh se zastaví," uvedl prezident svazu Jaroslav Míl.

Busineseurope očekává od českého předsednictví, že bude činnost na úrovni EU směřovat k rychlému vyjasnění důležitých praktických otázek. Týká se to i ambiciózního energeticko-klimatického balíčku přijatého EU v prosinci 2008, což prý ještě více zdůraznilo nutnost vystupňovat úsilí EU, které by vedlo ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropy a zvýšilo by bezpečnost dodávek.


Váš názor
 •  
  1.2.2009 16:27

  Vizionář si myslí, že našel velmi jednoduché a elegantní řešení, jak a co nejrychleji otočit současný negativní vývoj světové ekonomiky, který vázne na přístupu k úvěrům a jeho dostupnosti, respektive na velikosti nastavení úrokové sazby bankami, které brání normálnímu fungování ekonomiky. Řešení je následující: Pokud si chce někdo v současné době koupit např. automobil, mobilní telefon, fotoaparát, televizor, atd. na úvěr, dal bych mu možnost, at' si náklady související s úvěrem, může na konci roku započítat do nákladů a odečíst od základu daně. Tím se mu sníží RPSN na úvěr v podobě nižší zaplacené daně. Samozřejmě, aby to mělo nějaký výrazný dopad na ekonomiku, musí se to takto uplatnit globálně. Myslím, že tímto způsobem, může dojít k rychlému otočení současného negativního trendu, který má přívlastek světová hospodářská krize. Vizionář
  Vizionář
 •  
  1.2.2009 15:58

  Vizionář si myslí, že našel velmi jednoduché a elegantní řešení, jak a co nejrychleji otočit současný negativní vývoj světové ekonomiky, který vázne na přístupu k úvěrům a jeho dostupnosti, respektive na velikosti nastavení úrokové sazby bankami, které brání normálnímu fungování ekonomiky. Řešení je následující: Pokud si někdo chce v současné době koupit např. automobil, mobilní fotoaparát, televizor,atd. na úvěr, dal bych mu možnost, at' si naklady související s úvěrem, může na konci roku započítat do nákladů a odečíst od zakladu daně. Tím se mu sníží RPSN na úvěr v podobě nižší zaplacené daně. Samozřejmě, aby to mělo nějaký výrazný dopad, musí se to takto uplatnit globálně. Myslím, že tímto způsobem, může dojít k rychlému otočení současného negativního trendu, který má přívlastek hospodářská světová krize.
  Vizionář
  •  
   2.2.2009 13:54

   nechci brat vizionari iluze, ale povazuji za nutne vysvetlit, ze tento problem neni dan nezajmem podnikatelu o uvery, ale nezajmem bank je poskytovat. Banky k poskytovani uveru samozrejme moznost odpoctu na dani u prijemce uveru skutecne neprimeje.
   bukefalos
   •  
    2.2.2009 15:19

    To co jsem napsal je řešení pro lidi a ne pro firmy. Podle mého názoru jsou to oni, kteří můžou nejsilněji přispět ke změně současné situace. Pokud nebudou nic kupovat tak si žádné úvěry brát nemusíte.
    Vizionář
Aktuální komentáře
13.12.2017
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data