Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Podnikatelé Evropy vyzvali Topolánka k úsilí o oživení ekonomiky

ČTK: Podnikatelé Evropy vyzvali Topolánka k úsilí o oživení ekonomiky

30.1.2009 18:34
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Zástupci evropských podnikatelů vyzvali premiéra Mirka Topolánka jako předsedu Evropské rady ke konkrétním krokům, které by oživily ekonomiky EU. O výstupu ze zasedání předsednictva Konfederace evropského podnikání Businesseurope dnes ČTK informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Businesseurope sdružuje 36 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 33 zemí Evropy.

Evropské podniky poukazují na nutnost řešení dopadů finanční krize, ekonomického zpomalení, krize v dodávkách plynu i zmrazení jednání Světové obchodní organizace. "V obtížných měsících, které jsou před námi, by mělo být stálou snahou politiků zajistit, aby životaschopné podniky měly přístup k financování a nezbankrotovaly následkem krátkodobých problémů s likviditou. Vlády a banky již přišly s důležitými iniciativami pro zažehnání bezprostředních obav," uvedlo v prohlášení Businesseurope.

Právě na zhoršující se dostupnost tuzemských podniků k úvěrům poukazuje Svaz průmyslu a dopravy a stále naléhavěji vyzývá bankéře i vládu k nastavení funkčního bankovního systému. "Je zcela přirozené, že v době stále tíživějších dopadů globální krize volají evropské podniky po funkčním bankovním systému. Peníze jsou krví oběhu hospodářství. Pokud banky budou držet peníze a nebudou poskytovat provozní úvěry, krevní oběh se zastaví," uvedl prezident svazu Jaroslav Míl.

Busineseurope očekává od českého předsednictví, že bude činnost na úrovni EU směřovat k rychlému vyjasnění důležitých praktických otázek. Týká se to i ambiciózního energeticko-klimatického balíčku přijatého EU v prosinci 2008, což prý ještě více zdůraznilo nutnost vystupňovat úsilí EU, které by vedlo ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropy a zvýšilo by bezpečnost dodávek.


Váš názor
 •  
  1.2.2009 16:27

  Vizionář si myslí, že našel velmi jednoduché a elegantní řešení, jak a co nejrychleji otočit současný negativní vývoj světové ekonomiky, který vázne na přístupu k úvěrům a jeho dostupnosti, respektive na velikosti nastavení úrokové sazby bankami, které brání normálnímu fungování ekonomiky. Řešení je následující: Pokud si chce někdo v současné době koupit např. automobil, mobilní telefon, fotoaparát, televizor, atd. na úvěr, dal bych mu možnost, at' si náklady související s úvěrem, může na konci roku započítat do nákladů a odečíst od základu daně. Tím se mu sníží RPSN na úvěr v podobě nižší zaplacené daně. Samozřejmě, aby to mělo nějaký výrazný dopad na ekonomiku, musí se to takto uplatnit globálně. Myslím, že tímto způsobem, může dojít k rychlému otočení současného negativního trendu, který má přívlastek světová hospodářská krize. Vizionář
  Vizionář
 •  
  1.2.2009 15:58

  Vizionář si myslí, že našel velmi jednoduché a elegantní řešení, jak a co nejrychleji otočit současný negativní vývoj světové ekonomiky, který vázne na přístupu k úvěrům a jeho dostupnosti, respektive na velikosti nastavení úrokové sazby bankami, které brání normálnímu fungování ekonomiky. Řešení je následující: Pokud si někdo chce v současné době koupit např. automobil, mobilní fotoaparát, televizor,atd. na úvěr, dal bych mu možnost, at' si naklady související s úvěrem, může na konci roku započítat do nákladů a odečíst od zakladu daně. Tím se mu sníží RPSN na úvěr v podobě nižší zaplacené daně. Samozřejmě, aby to mělo nějaký výrazný dopad, musí se to takto uplatnit globálně. Myslím, že tímto způsobem, může dojít k rychlému otočení současného negativního trendu, který má přívlastek hospodářská světová krize.
  Vizionář
  •  
   2.2.2009 13:54

   nechci brat vizionari iluze, ale povazuji za nutne vysvetlit, ze tento problem neni dan nezajmem podnikatelu o uvery, ale nezajmem bank je poskytovat. Banky k poskytovani uveru samozrejme moznost odpoctu na dani u prijemce uveru skutecne neprimeje.
   bukefalos
   •  
    2.2.2009 15:19

    To co jsem napsal je řešení pro lidi a ne pro firmy. Podle mého názoru jsou to oni, kteří můžou nejsilněji přispět ke změně současné situace. Pokud nebudou nic kupovat tak si žádné úvěry brát nemusíte.
    Vizionář
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data