Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Podnikatelé Evropy vyzvali Topolánka k úsilí o oživení ekonomiky

ČTK: Podnikatelé Evropy vyzvali Topolánka k úsilí o oživení ekonomiky

30.1.2009 18:34
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Zástupci evropských podnikatelů vyzvali premiéra Mirka Topolánka jako předsedu Evropské rady ke konkrétním krokům, které by oživily ekonomiky EU. O výstupu ze zasedání předsednictva Konfederace evropského podnikání Businesseurope dnes ČTK informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Businesseurope sdružuje 36 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 33 zemí Evropy.

Evropské podniky poukazují na nutnost řešení dopadů finanční krize, ekonomického zpomalení, krize v dodávkách plynu i zmrazení jednání Světové obchodní organizace. "V obtížných měsících, které jsou před námi, by mělo být stálou snahou politiků zajistit, aby životaschopné podniky měly přístup k financování a nezbankrotovaly následkem krátkodobých problémů s likviditou. Vlády a banky již přišly s důležitými iniciativami pro zažehnání bezprostředních obav," uvedlo v prohlášení Businesseurope.

Právě na zhoršující se dostupnost tuzemských podniků k úvěrům poukazuje Svaz průmyslu a dopravy a stále naléhavěji vyzývá bankéře i vládu k nastavení funkčního bankovního systému. "Je zcela přirozené, že v době stále tíživějších dopadů globální krize volají evropské podniky po funkčním bankovním systému. Peníze jsou krví oběhu hospodářství. Pokud banky budou držet peníze a nebudou poskytovat provozní úvěry, krevní oběh se zastaví," uvedl prezident svazu Jaroslav Míl.

Busineseurope očekává od českého předsednictví, že bude činnost na úrovni EU směřovat k rychlému vyjasnění důležitých praktických otázek. Týká se to i ambiciózního energeticko-klimatického balíčku přijatého EU v prosinci 2008, což prý ještě více zdůraznilo nutnost vystupňovat úsilí EU, které by vedlo ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropy a zvýšilo by bezpečnost dodávek.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  1.2.2009 16:27

  Vizionář si myslí, že našel velmi jednoduché a elegantní řešení, jak a co nejrychleji otočit současný negativní vývoj světové ekonomiky, který vázne na přístupu k úvěrům a jeho dostupnosti, respektive na velikosti nastavení úrokové sazby bankami, které brání normálnímu fungování ekonomiky. Řešení je následující: Pokud si chce někdo v současné době koupit např. automobil, mobilní telefon, fotoaparát, televizor, atd. na úvěr, dal bych mu možnost, at' si náklady související s úvěrem, může na konci roku započítat do nákladů a odečíst od základu daně. Tím se mu sníží RPSN na úvěr v podobě nižší zaplacené daně. Samozřejmě, aby to mělo nějaký výrazný dopad na ekonomiku, musí se to takto uplatnit globálně. Myslím, že tímto způsobem, může dojít k rychlému otočení současného negativního trendu, který má přívlastek světová hospodářská krize. Vizionář
  Vizionář
 •  
  1.2.2009 15:58

  Vizionář si myslí, že našel velmi jednoduché a elegantní řešení, jak a co nejrychleji otočit současný negativní vývoj světové ekonomiky, který vázne na přístupu k úvěrům a jeho dostupnosti, respektive na velikosti nastavení úrokové sazby bankami, které brání normálnímu fungování ekonomiky. Řešení je následující: Pokud si někdo chce v současné době koupit např. automobil, mobilní fotoaparát, televizor,atd. na úvěr, dal bych mu možnost, at' si naklady související s úvěrem, může na konci roku započítat do nákladů a odečíst od zakladu daně. Tím se mu sníží RPSN na úvěr v podobě nižší zaplacené daně. Samozřejmě, aby to mělo nějaký výrazný dopad, musí se to takto uplatnit globálně. Myslím, že tímto způsobem, může dojít k rychlému otočení současného negativního trendu, který má přívlastek hospodářská světová krize.
  Vizionář
  •  
   2.2.2009 13:54

   nechci brat vizionari iluze, ale povazuji za nutne vysvetlit, ze tento problem neni dan nezajmem podnikatelu o uvery, ale nezajmem bank je poskytovat. Banky k poskytovani uveru samozrejme moznost odpoctu na dani u prijemce uveru skutecne neprimeje.
   bukefalos
   •  
    2.2.2009 15:19

    To co jsem napsal je řešení pro lidi a ne pro firmy. Podle mého názoru jsou to oni, kteří můžou nejsilněji přispět ke změně současné situace. Pokud nebudou nic kupovat tak si žádné úvěry brát nemusíte.
    Vizionář
Aktuální komentáře
25.10.2016
10:40Komu zvoní hrana, aneb v čínských přístavech se znovu hromadí železná ruda
10:08Pražská burza roste posedmé během posledních osmi dní; výsledková sezóna je v plném proudu
9:56Fed nevybočuje ze své linie a nedává tak dolaru impuls k pohybu  
9:21Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes může pokračovat v konsolidaci
9:13Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky
9:12CETV – Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: Solidní výsledky, firma zřejmě zvýší výhled  
9:05O2CR - Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: silné výsledky podpořeny výplatou emisního ážia  
8:57CETV hlásí nižší kvartální ztrátu a růst výnosů
8:36Praha open - Komerční banka a O2 budou nejsledovanějšími tituly  
7:57O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
24.10.2016
22:25Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
19:00Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
18:01Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
17:29Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok  
17:00Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu
16:57Praha close - Začátek týdne byl zelený, KB +2,72 %
16:51Temelín plánuje na konec letošního roku další odstávku druhého bloku
16:45Technická analýza - Dolar po odrazu od týdenního pivotu, může na páru s jenem dále posilovat
16:00Shiller: Od příjmové nerovnosti ke konfliktům a válkám
15:58T. Vlk a B. Soták: Výsledková sezóna, AT&T a Time Warner, makrodata (video)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board