Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EU se přiblížila konečné dohodě o regulaci ratingových agentur

ČTK: EU se přiblížila konečné dohodě o regulaci ratingových agentur

4.3.2009 13:17
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Brusel (zpravodaj ČTK) - Evropská unie se dnes výrazně přiblížila konečné dohodě o regulaci ratingových agentur, které bývají označovány za spoluviníky finanční krize, která přerostla v krizi ekonomickou. Velvyslanci členských států dnes schválili návrh Evropské komise, který do práce agentur přináší významné změny. ČTK to dnes řekl diplomatický zdroj z českého předsednictví.
 
Ratingové agentury se zabývají hodnocením ekonomický subjektů, ale i například jednotlivých států, a jejich vzájemným porovnáváním z hlediska platební schopnosti. Nová legislativa by je měla mimo jiné přinutit k registraci a firmy by navíc měly spadat pod dozor ve své mateřské zemi.

V současnosti jsou ratingové agentury regulovány spíše na principu "samoregulace", řídí se především podle etického kodexu, který v minulosti vypracovala Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry (IOSCO). Ten však EU nepovažuje za dostačující a odpovídající, proto se rozhodla přikročit k regulaci.

Ratingové agentury, mezi něž patří například světoznámé společnosti Moody's či Standard & Poor's, čelí kritice, že v minulosti podcenily riziko, které se vázalo k obrovským objemům hypotečních úvěrů, jež banky poskytovaly svým klientům. Právě špatné hypotéky stály na začátku finanční krize a finančním ústavům způsobily obrovské ztráty.

Návrh na regulaci ratingových agentur nyní poputuje přímo do Evropského parlamentu. Pokud jej zákonodárci schválí v současné podobě, což je velmi pravděpodobné kvůli blížícím se volbám, budou o něm rozhodovat ještě ministři financí EU. To je ale spíše formalita.

"Regulace by měla přispět k větší transparentnosti ratingových agentur a zlepšení kvality ratingu, a výrazným způsobem tak přispět k ochraně trhu," řekla ČTK velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Celá schvalovací procedura návrhu na regulaci ratingových agentur je na poměry Evropské unie nezvykle rychlá. Komise s vlastní legislativou přišla teprve v listopadu loňského roku. Drtivá většina jednání pak připadla na české předsednictví EU, které návrh protlačí ke konečnému kompromisu nejspíš v dubnu, kdy o něm bude hlasovat právě Evropský parlament.

Pravděpodobnost, že by europoslanci návrh v současné podobě zamítli, není příliš velká. Nejen, že se blíží volby do Evropského parlamentu, ale v Evropské unii je v současnosti velký tlak na rychlé přijímání konkrétních opatření proti krizi.

Některá nová pravidla pro ratingové agentury:

- nesmějí poskytovat poradenské služby;

- nebudou smět hodnotit finanční nástroje, pokud nebudou mít dostatečně kvalitní podkladové informace;

- musí zveřejnit modely, metodiku a základní předpoklady, z nichž jejich proces hodnocení vychází;

- budou povinně zveřejňovat výroční zprávu o transparentnosti;

- budou muset zavést interní mechanismus kontroly kvality svých ratingových hodnocení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data