Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Ekonomika se propadá rychleji, než předpokládala prognóza

ČNB: Ekonomika se propadá rychleji, než předpokládala prognóza

11.3.2009 15:00
Autor: 

Následuje plné znění komentáře ČNB k dnes zveřejněným údajům ČSÚ o vývoji českého HDP:

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 4. čtvrtletí 2008 meziročně o 0,7 %, když mezičtvrtletně byl zaznamenán poprvé od roku 1998 jeho pokles, a to o 0,9 %. V úhrnu za rok 2008 se HDP meziročně zvýšil o 3,1 %.

Uvedený mezičtvrtletní sezónně očištěný pokles reálného HDP za 4. čtvrtletí loňského roku znamená výraznější nástup fáze hospodářského útlumu oproti prognóze ČNB, která předpokládala v závěrečném čtvrtletí loňského roku stagnaci výkonu ekonomiky. ČSÚ současně upravil metodu očišťování HDP o kalendářní vlivy, přičemž nově publikovaná časová řada ukazuje na významné zpomalení dynamiky mezikvartálního i meziročního růstu HDP již ve 3. čtvrtletí minulého roku. V důsledku obou zmíněných skutečností byl pak vykázaný meziroční růst (0,7 %) ve 4. čtvrtletí 2008 ve srovnání s aktuální prognózou ČNB
(2 %) nižší o 1,3 procentního bodu.

Co se týče struktury hospodářského růstu, odpovídal reálný růst spotřeby domácností očekáváním ČNB. K odchylkám od prognózy ČNB však došlo v ostatních poptávkových komponentách. Spotřeba vlády oproti předpokládaném mírnému růstu slabě poklesla. Hrubá tvorba kapitálu naopak překonala očekávání ČNB, a to v důsledku vývoje zásob. Tempa růstu vývozu i dovozu zboží a služeb propadla do výrazně záporných hodnot, zatímco ČNB očekávala zhruba stagnaci dynamiky obratu zahraničního obchodu. Došlo současně ke znatelnému meziročnímu zhoršení čistého vývozu ve 4. čtvrtletí 2008, přičemž prognóza ČNB předpokládala pouze výrazné zvolnění jeho meziročního zlepšování. Propad globální poptávky se tak na vývoji české ekonomiky projevil rychleji a výrazněji oproti předpokladům prognózy.


Hrubá přidaná hodnota ve stálých cenách meziročně vzrostla o 1,1 %. K tomuto růstu významně přispěly zemědělství (kde přitom přidaná hodnota v běžných cenách stagnovala vlivem výrazného poklesu cen) a obchod, opravy motorových vozidel a spotřebního zboží. Naopak pokles hrubé přidané hodnoty byl zaznamenán ve zpracovatelském průmyslu, v podnikatelských službách a v peněžnictví a pojišťovnictví. 

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data