Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Levné akcie již lákají k nákupu více než polovinu českých investorů

Průzkum: Levné akcie již lákají k nákupu více než polovinu českých investorů

20.3.2009 15:30
Autor: Redakce, Patria Online

Kapitálové trhy se již více než rok v důsledku americké hypotéční a globální finanční krize řítí dolů a akcie lze nyní koupit za ceny, o kterých se investorům řadu let ani nesnilo. Rázem se staly tak levné, že si přímo říkají o to, nakoupit a svézt se s příští růstovou vlnou vzhůru k pohádkovým ziskům. Investory však stále znejišťuje obava z budoucnosti. Dá se očekávat, že se trhy nakonec zvednou a kýžené zisky přinesou - otázkou stále zůstává, zda nepůjdou před tím ještě níže či jak dlouho se budou v této agónii zmítat... Názory investorů ohledně dalšího vývoje se přitom značně rozcházejí. Z výsledků ankety, kterou na investičním portálu www.patria.cz zveřejnila Patria Online, vyplývá, že současné ceny akcií lákají k nákupu přes 58 % investorů, do nákupů se jich však již ve skutečnosti pustilo jen necelých 35 %.

Výsledky ankety, které se ve dnech od 11. do 20. března zúčastnilo 752 investorů, dále ukazují, že 29 % investorů do akcií zatím nevstupuje, jelikož jsou přesvědčeni, že pokles kapitálových trhů bude ještě pokračovat. Dalších méně než 13 % respondentů se vzhledem ke špatným zkušenostem s turbulencemi v posledních měsících k akciím nevrátí, dokud neuvidí jasný trend vzhůru.

Českému akciovému trhu se v posledních dnech podařilo připsat si po tíživých propadech konečně určité zisky, čtvrteční seance dokonce indexu PX přinesla více než pětiprocentní denní nárůst. Ekonomické vyhlídky po celém světě však zůstávají stále pochmurné a je možné, že se stále očekávané odražení se ode dna ještě neudálo. Tato nejistota zřejmě investory zatím odrazuje, což dokazují jak nízké zobchodované objemy na burzách, tak výsledky ankety, podle kterých 65 % investorů stále vyčkává, než se situace zlepší a vyjasní.

Tabulka: Výsledky ankety

Odpověď na otázku "Lákají Vás současné ceny akcií k nákupu?"

Odpovědi v %

Počet respondentů

Ano, také nakupuji.

34,57

260

Ano, ale ještě raději vyčkám, jestli nespadnou ještě níže.

23,54

177

Ne, jsem přesvědčen(a), že pokles bude ještě pokračovat.

29,26

220

Ne, již jsem se spálil(a) a nechci riskovat, dokud nebude jasný trend vzhůru.

12,63

95

Celkem

100

752


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    20.3.2009 17:40

    Doporučují vkládat peníze do bank a tam dostanete 3% za rok, to už za to stojí ne přece. Já ale dám přednost akciím a radši si počkám třeba pár roků.
    Erste
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data