Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Ochlazení na rezidenčním trhu způsobil razantní propad poptávky

Studie: Ochlazení na rezidenčním trhu způsobil razantní propad poptávky

23.03.2009 10:00
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Stávající ochlazení na českém rezidenčním trhu je způsobeno především razantním propadem poptávky. Říká studie společnosti Hyposervis a Deloitte, která byla zveřejněna v pondělí.

Ten byl podle autorů studie primárně způsoben odčerpáním části poptávky z následujících let již v roce 2007 (změna DPH u stavebních prací a očekávané zdražení nemovitostí) a uspokojením bytové potřeby silných ročníků.

Vliv světové finanční a hospodářské krize na český trh s bydlením je spíše druhotný a projevuje se jednak v odlivu spekulativních investorů (domácích i zahraničních), jednak v očekávání kupujících ohledně snížení ceny bytů a obavě před snížením příjmu domácnosti, například v důsledku ztráty zaměstnání."

Český hypoteční trh není v porovnání s řadou jiných zemí (USA, GB, Maďarsko, Španělsko) nezdravý. Drtivá většina úvěrů v ČR byla poskytnuta v českých korunách, díky čemuž se tuzemský trh vyhnul kurzovým šokům a s nimi spojených dopadů na schopnost splácení držitelů hypoték. Rezidenční trh zároveň tvořila z 90 % domácí poptávka po zajištění potřeby bydlení, sekundární bydlení, zahraniční a spekulativní zájemci byli v minoritě.

K tomu je navíc potřeba připočíst, že hypoteční banky nastavily pro poskytování hypoték relativně přísná pravidla, díky kterým bylo těžké získat hypotéku bez dostatečného příjmu příp. zajištění. České hypoteční banky nesklouzly k poskytování tzv. subprime hypoték a jejich úvěrová portfolia jsou kvalitní.

Dopady globální krize na rezidenční trh se v důsledku uvedených faktorů dají proto očekávat nižší než v zahraničí, avšak s negativními projevy krize je přesto třeba vážně počítat, neboť bez zásahu státu mohou mít kritické dopady na celé odvětví stavebnictví a investiční výstavby s dalekosáhlými sociálními implikacemi.

Primárním důvodem vychýlení českého rezidenčního trhu, jak již bylo uvedeno, byly státní zásahy. A proto by se měl stát podílet na nápravě stávajících disharmonií na trhu bydlení a měl by se angažovat v jeho opětovném nastartování.


Váš názor
 • Asi jsem neco nepochopil
  23.03.2009 10:20

  Pokud na zacatku clanku pisou, ze ochlazeni bylo zpusobeno: "...primárně odčerpáním části poptávky z následujících let již v roce 2007 ...", tak pak nechapu pro na konci clanku se pise: "Primárním důvodem vychýlení českého rezidenčního trhu, jak již bylo uvedeno, byly státní zásahy." Muze mi nekdo vysvetlit o jake statni zasahy v nasem pripade jde?
  Peter
  • Re: Asi jsem neco nepochopil
   23.03.2009 10:25

   jediné,co mě napadá je DPH.
   karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y