Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Americká ekonomika ještě není na dně recese

Roubini: Americká ekonomika ještě není na dně recese

28.5.2009 16:36

Ředitel nezávislé analytické firmy RGE Monitor a profesor university Stern School of Business, Nouriel Roubini tvrdí, že americká i globální ekonomika ještě stále není na dně recese. Předpokládá, že se recese bude blížit svému dnu spíše na konci než v polovině roku a jakmile recese skončí bude ekonomika pod potenciálním růstem ještě dva roky, píše na svých internetových stránkách deník New York Times s odvoláním na agenturu Reuters.

Mezi ekonomy a institucemi přitom panují různé názory. Rozpočtový výbor amerického Kongresu (CBO) kupříkladu předpokládá návrat k růstu v polovině roku. Ovšem míra nezaměstnanosti se podle CBO přehoupne v příštím roce přes 10 % a návrat na úroveň před krizí bude trvat několik let.

Na konferenci v Madridu pak šéf OECD Gurria prohlásil, že „stupeň ekonomického propadu se uvolňuje, volný pád už skončil." Šéf OECD nicméně uvedl, že bez fiskální a úvěrové disciplíny hrozí prodloužení ekonomické krize.

Naopak prezident Světové banky Robert Zoelick 19. května prohlásil, že se propad výkonu světové ekonomiky zmírňuje a že by zotavení ekonomiky mohlo začít ještě na konci tohoto roku.

Podle Roubiniho, který správně předpověděl současnou hospodářskou krizi, střízlivější ekonomové předpokládají, že se ekonomika blíží ke svému dnu a vidět už je i „světlo na konci tunelu“, přesto celý proces bude trvat poněkud déle a zotavení bude zdlouhavější, než se čeká. Negativním rizikem pro Roubiniho prognózu by podle jeho slov bylo, kdyby se rozvinuté ekonomiky nezotavovaly dostatečně rychle a tempo růstu Číny by začalo opět zpomalovat.

Výhled asijských ekonomik je, podle Roubiniho díky silnějšímu fundamentu pozitivnější než v případě evropské ekonomiky, Japonska či USA. Slušné zlepšování ekonomických podmínek v Koreji, Číně a dalších zemích by se ještě urychlilo, kdyby se země méně spoléhaly na externí poptávku a exportně tažený růst a více na růst domácí, soudí profesor university Stern School of Business.

Roubiny pro tento rok předpokládá růst čínské ekonomiky o 6 %, což lze v porovnání s 10% růstem za poslední dekádu brát jako relativně „tvrdé přistání“.

(Zdroj: New York Times, ČTK, MediaFax)


Váš názor
  •  
    28.5.2009 18:26

    Lze to říct i jednodušeji: Ropa se začíná vracet a pošle trh znovu ke dnu.
    Vizionář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data