Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
US makrodata nepotěšila, ekonomika v 1Q09 oslabila o 5,7 %, Chicagský index nákupních manažerů výrazně pod konsensem

US makrodata nepotěšila, ekonomika v 1Q09 oslabila o 5,7 %, Chicagský index nákupních manažerů výrazně pod konsensem

29.05.2009 16:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ekonomika poklesla v prvním čtvrtletí roku 2009 o 5,7 procenta. Výsledek je tak horší, než očekávání analytiků, kteří předpovídali pokles ekonomiky o 5,5 procenta. Výsledek HDP ovlivnila situace na trhu bydlení, zásoby a podnikatelské investice. Propad ekonomiky se zmírnil ve srovnání s 4Q08, kdy poklesla o 6,3 procenta.

Pro aktuální čtvrtletí 2Q09 již předpovědi hovoří o zpomalování sestupu s ohledem na změny zásob a na výstavbu. Zároveň však bude pokračovat propouštění ze strany firem, jejichž hospodaření zůstává pod značným tlakem. „Recese pozvolna zmírňuje, avšak cesta k růstu bude ještě obtížná,“ komentoval Ryan Sweet, senior ekonom v Moody’s Economy.com. „Recese by mohla skončit v závěru letošního roku,“ odhadl Sweet.

Revidované údaje ukázaly, že se významně na poklesu největší světové ekonomiky podílel propad vývozu. Ten v prvních třech měsících letošního roku dosáhnul 28,7 % po 23,6% poklesu za 4Q08 a z HDP tak odebral 3,86 %. Propad amerického exportu byl v prvním čtvrtletí nejvýraznější od roku 1971.

Spotřebitelské výdaje vzrostly v 1Q09 o 1,5 % a vystřídaly tak pokles o 4,3 % v 4Q08, který byl největší od roku 1980. Výdaje by v aktuálním čtvrtletí mohly ale dále ochabovat s dalším růstem propouštění. Nezaměstnanost se aktuálně pohybuje na 8,9 %, což je nejvyšší údaj za posledních 25 let a předpovědi hovoří o růstu na 10 procent ke konci letošního roku. Na pracovní trh pravděpodobně v následujících měsících dopadne tíha propouštění v automobilovém sektoru, zejména kolem koncernu GM.

Redukce zásob dosáhla 91,4 miliardy dolarů, číslo zůstalo pod očekáváním 103,7 mld. dolarů. Bez zohlednění změny v zásobách by pokles ekonomiky dosáhl 3,4 procenta.

Výrazně pod hodnotou konsensu skončil v květnu Chicagský index nákupních manažerů, který dosáhl hodnoty 34,9 bodů oproti konsensu 42 bodů a předchozí hodnotě 40,1 bodu.

Americké akciové trhy zahájily obchodování v kladných číslech, po makrodatech však obrátily k sestupu a aktuálně oscilují kolem nulových změn.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 bilionu
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m