Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Ekonomická aktivita zůstane letos nízko, oživení až s rokem 2010

ČNB: Ekonomická aktivita zůstane letos nízko, oživení až s rokem 2010

09.06.2009 13:10
Autor: 

Český statistický úřad zveřejnil údaje o hrubém domácím produktu ČR v prvním čtvrtletí roku 2009. Pokles ekonomiky byl silnější, než předpokládala prognóza České národní banky. Následuje plné znění komentáře ČNB:


Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ poklesl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy v 1. čtvrtletí 2009 meziročně o 3,4 %, když mezičtvrtletně byl zaznamenán jeho pokles rovněž o 3,4 %.

Uvedený mezičtvrtletní sezónně očištěný pokles reálného HDP za 1. čtvrtletí letošního roku je projevem výraznějšího hospodářského útlumu oproti prognóze ČNB, která předpokládala v úvodním čtvrtletí letošního roku menší propad ekonomické aktivity. ČSÚ současně revidoval časovou řadu HDP za období 2005-2008, z čehož vyplývá, že k mírnému meziročnímu snížení HDP došlo již ve 4. čtvrtletí loňského roku. Vzhledem k tomu a zejména vlivem uvedeného silnějšího mezikvartálního propadu ekonomické aktivity byl pak vykázaný meziroční pokles HDP v 1. čtvrtletí 2009 (3,4 %) ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (snížení o 2,5 %) hlubší o 0,9 procentního bodu.

Co se týče struktury hospodářského růstu, předčil reálný růst spotřeby domácností i vlády očekávání ČNB. Hrubá tvorba kapitálu naopak dramaticky poklesla a zůstala tak daleko za očekáváním ČNB, a to jak v důsledku vývoje fixních investic, tak zejména zásob. Stejně tak tempa růstu vývozu i dovozu zboží a služeb propadla do výrazně hlubších záporných hodnot, než bylo očekáváno. Došlo však přitom k poněkud mírnějšímu meziročnímu zhoršení salda čistého vývozu ve srovnání s předpoklady ČNB.

Hrubá přidaná hodnota ve stálých cenách meziročně poklesla o 3,2 %. Rozhodujícím způsobem se na tom podílel propad zpracovatelského průmyslu v důsledku prudkého poklesu zahraniční poptávky. Podstatné meziroční poklesy postihly též odvětví obchod a opravy motorových vozidel, peněžnictví a pojišťovnictví a stavebnictví. Výrazně naopak vzrostla přidaná hodnota v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody a zdravotnictví, veterinární a sociální péče. Vedle snížení hrubé přidané hodnoty byl pokles zaznamenán i u druhé významné složky z hlediska tvorby HDP - u daní z produktů, zejména pak u daně z přidané hodnoty.

Zveřejněné údaje potvrzují mínění ČNB, že světová ekonomická krize naplno dolehla na českou ekonomiku v prvním čtvrtletí letošního roku a srazila úroveň domácí ekonomické aktivity výrazně dolů. Na těchto nízkých hodnotách pak bude česká ekonomika setrvávat po zbytek letošního roku a oživení růstu HDP lze očekávat s odezněním globální krize až počínaje rokem 2010.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky (ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m