Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výstavba paralelní dráhy na Letišti Praha

Výstavba paralelní dráhy na Letišti Praha

25.06.2009 14:30
Autor: 

Dnes zveřejnila skupina renomovaných makroekonomů – Tomáš Sedláček, Petr Zahradník a Jan Jedlička svoji studii efektů spojených s výstavbou paralelní dráhy na pražském letišti Ruzyně. Bezpochyby se jedná o důležitý vstup nejen do diskuze o výstavbě nové dráhy v Ruzyni, ale odráží i vliv letecké dopravy na ekonomiku celé České republiky.

Z velice konzervativního náhledu vyplývá, že po uvedení paralelní dráhy do provozu v roce 2014, nebude omezen růst kapacity letiště plynule až na úroveň přibližně 20 milionů v roce 2020. Celkový efekt na HDP za období mezi roky 2012 a 2020 bude přibližně 126,29 miliardy korun. Nová paralelní dráha resp. nárůst počtu cestujících taktéž pozitivně ovlivní tvorbu nových pracovních míst. Studie odhaduje vytvoření až 16 tisíc nových pracovních příležitostí především v Praze ale i ve Středočeském kraji. A to bez přispění státu. Letecká doprava resp. podnikání letiště je totiž samofinancovatelné. Zatímco většina států přispívá na výstavbu a údržbu infrastruktury pro silniční a železniční dopravu, letecká doprava má naopak saldo vůči státním pokladnám pozitivní.

Letiště Praha v současné době finalizuje první čtení studie dopadů na životní prostředí a celý proces přípravy výstavby běží podle harmonogramu tak, aby paralelní dráha začala fungovat v roce 2014. V tomto ohledu je letecká doprava ve srovnání s například automobilovou mnohem šetrnější. Je evidentní, že po překonání stávající ekonomické krize bude poptávka po letecké dopravě dále stoupat. Trend zpřístupnění letecké dopravy většímu množství cestujících bude pokračovat i v budoucnu a nové generace dopravních letadel, jako je například Boeing Dreamliner nebo Airbus 380 směřují k dalšímu zefektivnění/zlevnění letecké dopravy. Pro ekonomiku České republiky, která patří mezi nejotevřenější v Evropě, je další rozšiřování letecké dopravy klíčové i v soutěži s okolním státy. Je evidentní, že pro rozvoj mezinárodního obchodu v oblastech s vyšší přidanou hodnotou, je kvalita letecké dopravy jedním z klíčových parametrů. Nejbližší letiště , která jsou konkurenty Letiště Praha - letiště v Mnichově a Vídni, v současné době řeší obdobnou otázku rozšíření kapacity. Letiště, které v našem regionu první dobuduje potřebnou kapacitu, bude mít významnou konkurenční výhodu a tato konkurenční výhoda se bude týkat i ekonomik jednotlivých států.

Petr Kováč
 
Executive Director
Patria Finance


Váš názor
 •  
  25.06.2009 16:47

  Budování nové dráhy je v současnosti ekonomický nesmysl. Je zřejmě, že v příštích 10 letech dojde k podstanému snížení leteckého provozu, a to celosvětově. A z pohledu kvality života obyvatel Prahy západ a Prahy 5-6 se jedná přímo o katastrofu.
  accountant
  •  
   26.06.2009 9:48

   Prohlášení, že se jedná o ekonomický nesmysl, bez relevantních údajů proč tomu tak je, není moc přesvědčivé. Stejně tak prohlášení , že příštích 10 let budeme méně létat, stojí dost na vratkých nohou. Lidi se už naučili létat, a chtějí létat čím dál víc, ale musí to být za přijatelné ceny. Prostě jde o výkřiky. Co se týče kvality života na Praze západ/5/6 tak ta se změní očekávaným způsobem. Když si někdo koupí nemovitost v dané lokalitě a nebo se tam nastěhuje, tak posledních cca 60 let musí počítat s tím, že blízko letiště lítají letadla. To se mimochodem promítá do nákupních/prodejních cen nemovitostí v dané lokalitě už dneska. BTW mnohem větší hlukové i prachové znečištění dělá automobilová doprava. Jo mimochodem bydlím kousek od letiště :-)
   Pooh
   •  
    29.06.2009 9:50

    Z důvodu finanční kruze se snižuje počet odbavených cestujících v řádu milionů. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat a v horizontu několika roků můžeme očekávat, že se ke krizi finanční připojí i krize energetická (peak oil) a surovinová. Privatizace ČSA a letiště se pravděpodobně nezrealizuje z důvodu, že nebude žádný seriozní zájemce , který by byl ochoten akceptovat za koupi zaplatit požadovanou částku. Eventuelní rozvoj letecké dopravy v Praze nevidím v rozvoji Ruzyně, ale ve výstavbě nového letiště, které by bylo lokalizováno cca 20-50 km od Prahy -možnosti tu jsou : Milovice nebo Odolena Voda (Aero).
    accountant
Aktuální komentáře
01.12.2021
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  
18:02Trhy a inflační režim příštího roku
17:26Už v 18:00: Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Účast zdarma stále ještě stíháte
16:58Powell přestává mluvit o přechodné inflaci a další debata o vakcínách. Akcie dnes střídají směry  
16:56OPEC i v listopadu navýšil těžbu ropy o méně, než kolik mu umožňuje dohoda
15:40Výrobce baterií pro elektromobily LGES získal povolení pro největší jihokorejské IPO
15:27Analytik k číslům Volvo Cars: Čerstvý automobilový přírůstek vypadá valuačně přepáleně  
14:20Omikron akciového býka nezastaví, domnívá se JPMorgan. Riziko vidí v jestřábích bankách
13:17Zatčení krále kasin v Macau může otřást tímto centrem hazardu
12:50Britský antimonopolní úřad nařídil majiteli facebooku prodat platformu Giphy
12:31Ukazatel strachu na Wall Street naznačuje blížící se konec výprodejů akcií. Nakupujte, ale opatrně, radí stratég
11:52Méně účinné vakcíny. Trhy znovu v sevření obav z omikronu  
11:41Inflace v eurozóně vystoupila na 4,9 %, je nejvýše od vzniku eura
10:53Slabé výsledky CD Projektu za třetí kvartál překonaly i ty nejpesimističtější odhady trhu. Akcie klesají o 8 procent
10:44Dolar bude dlouhodobě slábnout pod vahou kryptoměn a digitálních měn centrálních bank, míní expert
9:55Petr Dufek: Česká ekonomika si ve třetím čtvrtletí připsala 1,5 procenta, v podstatě jen díky domácí poptávce
9:09Rozbřesk: Pandemie sráží vyhlídky tuzemských firem. Rozjedou Powell & spol. jestřábí show?
8:54Obavy z omikronu posouvají akciové futures opět do záporu. Akcionář Monety nesouhlasí s návrhem na spojení s Air Bank  
8:52Stávající vakcíny budou proti omikronu méně účinné, vývoj nové je na měsíce, řekl šéf Moderny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m