Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Běžný účet platební bilance v květnu se schodkem 11,7 miliardy korun

ČNB: Běžný účet platební bilance v květnu se schodkem 11,7 miliardy korun

14.07.2009 10:18
Autor: 

Běžný účet platební bilance zakončil v květnu se schodkem ve výši 11,7 mld. . Tento výsledek odráží pasivum bilance výnosů, kde se promítlo vyplacení dividend v částce 22,9 mld. a předpokládaná výše reinvestovaného zisku. Bilance zboží a služeb byly aktivní.

V běžných převodech je zahrnuto pasivní saldo převodů z ČR do rozpočtu EU ve výši 1,9 mld. . Na kapitálovém účtu bylo v saldu čerpáno z rozpočtu EU 0,2 mld. a je zde zahrnut výnos z prodeje emisních povolenek. Pasivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu mírně klesá.

Příliv kapitálu na finančním účtu v metodice ECB činil cca 4,8 mld. . Saldo odlivu přímých investic dosáhlo 2,3 mld. vlivem akvizic v cizině. Příliv portfoliových investic ve výši 44,2 mld. byl ovlivněn emisí dluhopisu vlády v zahraničí. Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu mírně klesá. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje příliv zdrojů.

Saldo ostatních investic bylo pasivní v důsledku změny krátkodobé pozice bank vůčizahraničí (snížení stavu krátkodobých přijatých depozit na straně pasiv a nárůst objemu poskytnutých úvěrů na straně aktiv). Saldo transakcí v položce devizových rezerv ČNB (po vyloučení kurzových rozdílů) vedlo ke zvýšení rezerv ve výši 3,0 mld. .

(Zdroj: ČNB)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data