Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Ceny výrobců rostly v červnu nečekaným tempem; růst maloobchodních  tržeb nejvyšší od ledna - zejména pod vlivem aut

USA: Ceny výrobců rostly v červnu nečekaným tempem; růst maloobchodních tržeb nejvyšší od ledna - zejména pod vlivem aut

14.07.2009 15:13
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Tempo růstu amerických cen výrobců (PPI) se v červnu zvýšilo na meziměsíčních 1,8 % z květnových 0,2 % a dosáhlo tak dvojnásobku ve srovnání s konsensem trhu podle Bloomberg (0,9 %). Ceny byly taženy zejména rostoucími náklady na paliva, což dokládá index PPI po vyloučení cen potravin a energií, který dosáhl meziměsíčního tempa pouze 0,5 %. „Za skokem PPI stojí především prudký růst cen benzínu,“ potvrdil senior ekonom RBC Capital Markets v New Yorku Tom Porcelli. 6,6% nárůst v cenách energií se přelil do růstu velkoobchodních cen. Benzín zdražil o 18,5 % a topný olej o 15,4 %. Tyto náklady by měly zpětně klesnou v průběhu července. Ceny osobních vozidel vzrostly o 2 %, což je nejrychlejší tempo od září 2006 (předchozí měsíc +0,1 %). Potraviny celkově zdražily o 1,1 %, v rámci nich zelenina o 22 %.

Zítra má americké ministerstvo práce zveřejnit červnový index spotřebitelských cen (CPI). Konsensus Bloomberg počítá s meziměsíčním růstem o 0,6 % (předchozí měsíc +0,1 %), po vyloučení cen energií a potravin pak s MoM růstem o 0,1 procenta.

Maloobchodní tržby v americké ekonomice podle dnes zveřejněných údajů ministerstvem obchodu v červnu vzrostly o 0,6 %. Zde se však projevuje vliv trhu s osobními automobily – bez nich je růst poloviční na úrovni 0,3 %. Zatímco celkové maloobchodní tržby jsou nad konsensem Bloomberg 0,4 %, po vyloučení trhu s automobily růst tržeb v maloobchodě očekávání nenaplnil (0,3 % versus konsensus 0,5 %). Podle amerických analytiků spotřebitelé stále jdou za nízkými cenami a vyhledávají pro své nákupy diskontní typy řetězců (TJX, 99 Cents Only Stores). „Spotřebitelé jsou stále v podřepu, ale už ne tolik, jako v předchozích měsících,“ shrnul lakonicky Stephen Stanley, hlavní ekonom RBS (37,05 GBp, 2,35%) Securities. Růst o 0,6 % je nejvyšší od ledna letošního roku.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst
12:49Investiční výhled na druhé pololetí: Poptávka po kapitálu a obrat v politice ECB a Fedu  
10:00Strnad má podle médií zájem o podíl v Pirelli
9:12EasyJet v zásadě souhlasí s nabídkou na převzetí od firmy Castlelake
6:02Trhy za sebou mají nejlepší kvartál od roku 2020. Podle stratégů ještě mají kam růst  
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč