Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Ekonomika letos klesne o 4,3 %, deficit dosáhne 5,5 %

MF: Ekonomika letos klesne o 4,3 %, deficit dosáhne 5,5 %

22.7.2009 14:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Text byl aktualizován: Tuzemská ekonomika podle nejnovější makroekonomické prognózy Ministerstva financí ČR letos klesne o 4,3 %. To by byl nejhlubší roční pokles v historii České republiky. Oproti dubnové prognóze tak MF očekává téměř dvojnásobný pokles. V roce 2010 MF očekává růst o 0,3 % (snížení z 0,8 % oproti předchozí prognóze). V roce 2011 má podle Ministerstva financí česká ekonomika růst tempem 2,4 % a v roce 2012 pak tempem 3,2 %.

Deficit veřejných financí kvůli zhoršenému výhledu tuzemské ekonomiky letos stoupne na 5,5 %. Ještě v dubnu odhady počítaly s deficitem na úrovni 4,5 %. "Příčinou je hlubší očekávaný ekonomický pokles a s ním související dezinflace, které budou mít za důsledek nižší daňové výnosy," uvedlo MF s tím, že v uvedeném odhadu jsou zahrnuta dosud přijatá protikrizová opatření. Deficit veřejných financí by tak měl stoupnout na 198 mld. Kč.

Prohloubení deficitu a překročení tříprocentního limitu však nejspíše nebude podle MF pro státy EU nikterak neobvyklé."Dopady na rozpočet přepočítáváme, v pondělí budu o výsledcích informovat vládu," řekl Janota s tím, že čísla zatím nechce nijak komentovat. "Každé procento pohybu HDP znamená 12 až 15 miliard korun v rozpočtu," uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.

Kvůli vývoji deficitu veřejných financí MF očekává i výrazné prohloubení vládního dluhu. Ten loni činil přibližně 1,106 bilionu korun, což představuje 29,9 % HDP. Letos ministerstvo očekává propad dluhu až na přibližně 1,253 bilionu korun, což představuje 34,5 procenta HDP. I tak by ale ČR splnila tuto podmínku pro přijetí eura, protože podle maastrichtských kritérií nesmí dluh přesáhnout 60 procent HDP.

Patria odhaduje pro letošní rok pokles HDP o pět procent. Zatímco dosud klesal hrubý domácí produkt hlavně kvůli propadu zahraničního obchodu, nyní se recese začíná projevovat i v propadu domácí poptávky, poslední čísla ukazují prudký propad tržeb v maloobchodě.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, Patria)


Váš názor
 • CNB
  23.7.2009 10:07

  Je za zákona nezávislá a jejím hlavním ůkolem je hlídat inflaci. Nicméně má ještě i další úkoly a rozhodně mezi ně nepatří sabotování hospodářského vývoje v ČR. Někdy to vypadá, že se o tuto sabotáž snaží. Podle mě je to dáno složením bankovní rady, kde jsem samí teoretikové. Sice s diplomy z renomovaných evropských a amerických universit ale vy skutečnosti z nich žádný neřídil v životě ani uklízečku. Podobný dojem mám i z výstupů NERVu.
  L.H.
 • Jeden starší příspěvek
  22.7.2009 17:29

  Podle Topolánka vláda neplánuje další protikrizová opatření 29.3.2009 Jako bývalý volič ODS jsem již tehdy tušil, že budu trpce litovat. Skutečně nechápu proč si stále hrajeme na hrdiny a ředitele zeměkoule. Nejvíce to bylo patrné loni, když díky spekulacím koruna náhle během pár měsíců posílila o víc než 20% za tichého přihlížení vlády a ČNB.Nás se krize nedotkne hrdě se bijeme v prsa - jak máme úžasnou ekonomiku. Nevidím, neslyším a trochu předvídavosti o tom už vůbec neuvažuji. Z důvodu zdražení koruny řada firem přišla o trhy ještě před krizí neboť zdražit vývozy o 20% se na přeplněných trzích neodpouští. Řada z nich se dostala loni v létě do kolen. Nářky svazu exportérů chladně Topolánek odbýval. Pak nastoupila krize a Ti co byly na kolenou už zpravidla ani nejsou, zato je a bude spousta slušných voličů ODS na dlažbě. Navíc prostými počty kurzové ztráty firem loni dosáhly kolem 250-300 mld,valná část z toho se mohla projevit ve výsledcích firem a být regulerně nyní zdaněno. O kolik šéf firmy Topolánek s cca 10 mil lidmi a jeho finanční ředitel Kalousek přišel je spekulativní, ale mohlo by to být 30-50 mld a tučná náplast na letošní státní rozpočet. Amerika i Čína ,aby v krizi zajistila zaměstnanost doma usiluje trvale o levnou měnu kdy hodnotu stále účelově stlačuje.. ČNB asi podle Big Mac indexu si řekla že CZK je stále podhodnocená a dělá vše, aby koruna ještě posílila. Dnes doplňuji - výsledek setrvačnosti ekonomiky je tady OH
  OH
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů