Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Podnikatelská důvěra v červenci vzrostla, důvěra spotřebitelů se naopak zhoršila

ČSÚ: Podnikatelská důvěra v červenci vzrostla, důvěra spotřebitelů se naopak zhoršila

27.7.2009 9:35
Autor: 

Důvěra v domácí ekonomiku v červenci mírně vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se meziměsíčně zvýšil, a to o 0,8 bodu. Podnikatelská důvěra se zlepšila zejména v průmyslu. Zhoršení naopak vykázala důvěra spotřebitelů, která oproti červnu klesla. Ve srovnání s červencem 2008 je souhrnný indikátor důvěry o 23 bodů nižší.

Indikátor důvěry podnikatelů se v červenci oproti červnu zvýšil o 1,5 bodu - z červnových -9,0 bodu na červencových -7,5 bodu. Mezi podnikateli se nejvíce zvýšila důvěra v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb. Důvěra v obchodě se nezměnila a ve stavebnictví poklesla. Ve srovnání s červencem 2008 je ale důvěra podnikatelů nižší o 26 bodů.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti červnu téměř nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se mírně zvýšilo a zlepšilo se i hodnocení zahraniční poptávky.

Pro příští tři měsíce jsou očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti i zaměstnanosti příznivější než v červnu. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příští 3 měsíce jsou stejná jako v červnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší.

Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v červenci mírně zvýšilo a dosáhlo 75,5 %, zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 6,5 měsíce. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červenci oproti minulému měsíci snížilo, stejně jako hodnocení současné celkové poptávky. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají mírné zpomalení vývoje stavební činnosti a neočekávají navýšení počtu zaměstnanců. Odhad zajištění práce zakázkami je 8,6 měsíce dopředu. Celkově se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně snížila o 2 body a je o 35 bodů nižší než před rokem, kdy dosahovala nejvyšších hodnot. V obchodě jsou očekávání vývoje pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v červnu. Důvěra v obchodě se v červenci oproti červnu nezměnila a v meziročním srovnání je o 18 bodů nižší než v červenci 2008. Ve vybraných odvětvích služeb jsou očekávání pro období příštích tří i šesti měsíců vyšší než v červnu. Celkově se důvěra ve vybraných službách oproti minulému měsíci zvýšila o 1,7 bodu a je o 26,3 bodu nižší než před rokem.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 2 body, v meziročním srovnání je o 11 bodů nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červenci vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červenci oproti minulému měsíci zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se nezměnil.

(Zdroj: Český statistický úřad)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y