Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Vytlačování investic státními dluhopisy může stáhnout ekonomiky k druhému dnu

Roubini: Vytlačování investic státními dluhopisy může stáhnout ekonomiky k druhému dnu

3.8.2009 18:10

Spojené státy, Evropa a Japonsko stále čelí možné recesi s dvojitým dnem a zažijí, přinejmenším po několik následujících let, ekonomický růst zaostávající za potenciálem, uvedl dnes pro televizi CNBC známý ekonom Nouriel Roubini.

Naopak, Čína a Indie mají nejlepší šanci, že se stanou leadery zotavení globální ekonomiky, prohlásil tento ekonom, který úspěšně předpověděl současnou krizi.

Stále existuje možnost dvojitého dna, jelikož velmi vysoké státní rozpočtové deficity jsou monetizovány politikami centrálních bank. Pokud budou centrální banky i nadále monetizovat státní dluhy, „může výnos dlouhodobých dluhopisů vzrůst a vytěsnit tak ozdravení ekonomiky, což by vedlo k dvojitému dnu,“ varoval Roubini na těžařské konferenci Diggers and Dealers v Kalgoorlie v Austrálii před možným potlačením soukromých investic.

„Perfektní mix fiskálních deficitů, rostoucích výnosů se státních dluhopisů, slabých firemních výsledků a stagnujícího trhu práce může stáhnout světovou ekonomiku do recese na její druhé dno,“ predikoval Roubini již v dva týdny staré zprávě (více ZDE).

Roubini na konferenci též uvedl, že si nemyslím že by krize skončila do konce tohoto roku. Dle jeho prohlášení z 23. července se ekonomika začne zotavovat ke konci roku předtím, než pravděpodobně znovu upadne do recese ke konci roku 2010, případně v roce 2011, v důsledku rostoucích státních dluhů, vysokých cen ropy a nedostatečného růstu nabídky pracovních míst.

V případě Spojených států zopakoval Roubini svůj názor, že obnova ekonomiky začne na konci tohoto roku a v letech 2010 a 2011 poroste ekonomika 1% tempem, oproti 3% potenciálu.

Vzhledem ke slabinám na trhu práce a nemovitostí a vzhledem k tomu, že spotřeba a výroba se stále nezotavily, „jsem ohledně Spojených států velmi opatrný,“ dodal Roubini. Podle slavného ekonoma existuje nebezpečí, že ceny komodit ustoupí od svého současného růstu.

Čína nemusí být schopna udržet svou poptávku po komoditách, jíž podporovala během prvního pololetí. Mnoho také závisí na tom, do jaké míry se mohou vyspělé ekonomiky ozdravit.
Roubiniho výhled pro čínskou ekonomiku pak počítá s dlouholetým budováním určité sociální sítě, která sníží současnou vysokou míru soukromých úspor a podpoří růst soukromé spotřeby.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
 • cukru je dosti
  3.8.2009 18:53

  Nejvíce ječí ti, kteří prodělali desetimiliony a dnes zobou desítky tisíc s tím,aby za rok či dva byli pohlceni medvědem. Medvědi vědí,že se dočkají, medu bude dost, včeličky létají s velkými růžovými brýlemi od Paris Hilton...
  traktor
 • konečně
  3.8.2009 18:18

  CHCI VIDĚT RUDĚ!!!!
  řezník
  • Re: konečně
   3.8.2009 19:28

   Roubini připravuje trhy na pokles
   Lucka
  • Re: konečně
   3.8.2009 18:31

   myslim ze ted zelena je spise ruda por vsechny co jsou mimo a short !!!
   jirka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data