Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janota: Chceme zvýšit spotřební daň na benzin, na cigarety i alkohol

Janota: Chceme zvýšit spotřební daň na benzin, na cigarety i alkohol

2.9.2009 8:29
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ministr financí Eduard Janota plánuje v rámci balíčku, který má omezit schodek státního rozpočtu na příští rok, zvýšit spotřební daň nejen u benzinu a nafty, ale také u alkoholu a cigaret. Informoval o tom server Týden.cz.

"Chceme zvýšit spotřební daň na benzin, na cigarety i alkohol," sdělil serveru Janota. Spotřební daň by se u půllitru piva zvýšila o zhruba 50 haléřů. "Na litr čtyřicetiprocentního alkoholu to vychází asi na pětikorunu a na krabičku cigaret asi 2,50 koruny," dodal Janota.

Vyšší spotřební daň by výrobci alkoholu a cigaret mohli promítnout do konečné ceny pro zákazníka. Vzhledem k současné krizi a šetření zákazníků je však možné, že by část daní šla na úkor jejich zisku.

Ministerstvo financí navrhuje s cílem snížit rozpočtový deficit také zvýšit dolní sazbu daně z přidané hodnoty z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun. Mezi další návrhy na snížení schodku rozpočtu, které se v poslední době objevily, patří zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření o třetinu u všech smluv, nebo stagnace důchodů a platů ve státní správě.

Balíček návrhů legislativních změn, které mají pro příští rok zajistit nižší schodek státního rozpočtu, chce vláda předložit Poslanecké sněmovně ještě do předčasných voleb. Pokud návrhy poslanci neschválí, vláda ke 30. září navrhne rozpočet s rekordním schodkem 230 miliard korun.


Váš názor
 • Pošli to dál
  3.9.2009 12:40

  Je to pár let co film POŠLI TO DÁL dojímal své diváky. Vzali jsme si příklad a hra POŠLI TO DÁL se stala velmi oblíbenou oblíbenou v českých a moravských luzích a hájích Státní zadlužení utěšeně roste a nyní dokonce raketově. Když bylo dobře, žralo se až se dělali boule za ušima. Státní správa kynula a kynula. Nyní tak dobře není a to co v době blahobytu narostlo se teď v těžkých dobách, nedá uživit. Tak tedy zvýšíme daně na všech frontách, snížíme příspěvky na všech fontách zkrátka mám problém - Pošli to dál. A co se státním dluhem? Pošli to dál.
  OH
 •  
  2.9.2009 10:09

  Pánové by měli začít u sebe na úřaděch a ministerstvech. Chápu, že mnohem pohodlnější je sáhnout na důchody a na úspory těch nejéně majetných. ÚKU je nejlepším případem.
  Homo
 •  
  2.9.2009 10:06

  Naprosto s tím souhlasím, každá miliarda se počítá i když s naším výhledem to bude pořád málo. Ekonomika asi v nejbližších letech neporoste o víc jak 2% a to ještě budeme hodně rádi. Je větší pravděpodobnost, že bude další krize a další propad.
  tk69
 •  
  2.9.2009 9:35

  Správně ať už do toho říznou s nepřímýma daněma .....nebo dopadnem jak maďaři.... lidi to unesou....
  ????
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data