Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína koupí dluhopisy MMF v hodnotě až 50 mld. USD a posílí tak svůj vliv

Čína koupí dluhopisy MMF v hodnotě až 50 mld. USD a posílí tak svůj vliv

3.9.2009 16:32

Mezinárodní měnový fond (MMF) a Čína dokončily dohodu, podle níž Peking nakoupí dluhopisy MMF v hodnotě až 50 miliard dolarů. Dohoda je součástí plnění plánu MMF na vydání bondů pro rekapitalizaci fondu.
 
Již v dubnu se skupina předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 dohodla na navýšení finančních prostředků MMF o 500 miliard dolarů, které mají mezinárodní instituci pomoci podporovat členské země (především rozvojové) zasažené světovou finanční krizí.

Prodej dluhopisů členským zemím je jednou z možností jak doplnit úvěrové zdroje; otázku jejich přiměřenosti výrazně zdůraznila globální finanční a ekonomická krize. V červenci správní rada fondu posoudila a schválila podmínky emise dluhopisů a vytvořila model dvoustranné smlouvy pro ty, kdo chtějí investovat prostředky do nákupu těchto cenných papírů.

"Je to obrovské vítězství pro země skupiny BRIC, hlavně pro Čínu," uvedl již v červenci bývalý šéf MMF pro západní polokouli Claudio Loser. "Vzhledem k tomu, že budou investovat do měnového fondu, budou mít přímo či nepřímo na řízení fondu větší vliv, než jaký jim umožňují kvóty," doplnil Loser. Nynější systém kvót totiž přiděluje hlasovací práva členským zemím na základě finančních příspěvků, které členové do fondu poskytují.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, MediaFax)


Váš názor
  • Doplňte prosím článek
    4.9.2009 14:06

    V tom článku Vám chybí jedna velmi podstatná informace. Myslím, že tato informace je ještě podstatnější, než to, o jaký objem se jedná či kdo bude jeho příjemcem.
    Hans123
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC