Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Srpnová meziroční inflace pod prognózou ČNB - komentář ČNB

Srpnová meziroční inflace pod prognózou ČNB - komentář ČNB

9.9.2009 13:11
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v srpnu 2009 hodnoty 0,2 %, stejnou výši má i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní. Inflace se tak pohybuje hluboko pod spodním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v srpnu 2009 o 0,3 procentního bodu nižší, přičemž část této odchylky vznikla již v červenci tohoto roku. K pozorované odchylce od prognózy v srpnu přitom stejně jako v předchozím měsíci nejvíce přispěly ceny potravin a korigovaná inflace bez pohonných hmot. Naopak ceny pohonných hmot byly vyšší, než prognóza předpokládala. Regulované ceny se vyvíjely zhruba v souladu s prognózou.

Pozorované zpomalování inflace v posledních měsících je v souladu s očekáváním ČNB, že se inflace bude ve druhé polovině letošního roku a na začátku příštího roku pohybovat na nízkých, avšak nadále kladných hodnotách. K novému 2% inflačnímu cíli by inflace měla postupně narůstat v roce 2010.

Petr Vojtíšek
náměstek ředitele sekce měnové a statistiky

(Plné znění komentáře České národní banky k dnes zveřejněným údajům o inflaci)


Váš názor
  • ty 2%
    9.9.2009 13:58

    chci příští rok vidět. Důchodci nedostanou přidáno, sociální dávky se budou škrtat, bude růst nezaměstnanost, platy ve státním sektoru v lepším případě budou stagnovat. To zatím spíš vypadá na deflaci, ledaže vy kujoni v ČNB by jste chtěli oslabit měnu tak o 20-30% :-)))))
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů