Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of China: Přebytečná likvidita způsobila bubliny na akciích, komoditách i nemovitostech

Bank of China: Přebytečná likvidita způsobila bubliny na akciích, komoditách i nemovitostech

10.9.2009 17:35
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Vedoucí čínská banka Bank of China se lvím podílem na 1,1 bilionu dolarů úvěrů, které se dostaly boomem prvního pololetí roku 2009 do čínské ekonomiky, podle víceprezidenta banky již způsobily bubliny na čínském akciovém trhu, komoditách i na trhu nemovitostí. Úvěrovou záplavu odstartovala čínská centrální banka v listopadu loňského roku zrušením limitů na poskytování úvěrů ve snaze doprovodit vládní stimulační balík na podporu ekonomiky v objemu 4 bilionů čínských juanů.

Rekordní úvěrová expanze, která ekonomice ve 2Q pomohla k růstu o 7,9 procenta, zvýšila obavy, že bankovní úvěry byly použity na nákupy akcií a nemovitostí a vyvolaly nárazové a neudržitelné růsty na akciových a nemovitostních trzích. „Přelití této nadměrné likvidity na trh aktiv je nyní skutečným rizikem,“ říká víceprezident Bank of China Zhu Min. „Jsme svědky opětovných bublin na trhu komodit, akcií i domů a to nejen v Číně, ale již ve světě,“ dodal. Shanghai Stock Exchange Composite index letos posílil o 62 procent, ceny nemovitostí v 70 největším městech Číny nyní rostou nejrychlejším tempem za posledních 11 měsíců.

China Construction Bank, která je druhou největší čínskou bankou, oznámila, že ve druhé polovině roku srazí úvěrování o 70 procent, aby odvrátila riziko razantního nárůstu špatných úvěrů. 3. září čínský bankovní regulátor zavedl přísnější kapitálové požadavky na banky, požadavek na rezervy byl zvýšen na 150 % špatných úvěrů ke konci letošního roku (ze 134,8 % ke konci června). V červenci již nové úvěry dosáhly necelé čtvrtiny hodnoty června. Srpnová data se dozvíme zítra, analytici dle konsensu Bloomberg čekají pokles o 10 % na 320 miliard juanů.

Zatímco v bankovním sektoru jsou patrné snahy o alespoň přiblížení se racionálnějšímu fungování, vláda v nastavené expanzi hodlá pokračovat. „Národ „nemůže ustoupit a neustoupí“ od politik nastavených k obnově ekonomiky. Stimulační opatření přinášejí výsledky, pokles ekonomiky jsme obrátili v růst,“ uvedl čínský premiér Wen Jiabao v rámci Světového ekonomického fóra. Podle premiéra tak země bude pokračovat v podpoře ekonomiky cestou „mírně uvolněné monetární politiky a proaktivní fiskální politiky“. Podle hlavního ekonoma Morgan Stanley (28,27 USD, -0,98%) pro Asii Wang Quinga je klíčovým rizikem velmi slabá zahraniční poptávka. „To nejhorší je zřejmě za námi, nyní je to o tom, zda Čína dokáže udržet silnou úroveň růstu primárně taženou téměř výhradně vládní stimulací,“ dodal Quing.

Čínská ekonomika by, dle konsensu Bloomberg, měla v roce 2010 vzrůst o 9,5 procenta po očekávaném růstu o 8,3 procenta letos.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  •  
    10.9.2009 19:49

    Zítra očekávám realizaci zisků a příští týden pokles.
    P&P
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university