Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Silová elektřina pro domácnosti v roce 2010 zlevní o 15,3 %

ČEZ: Silová elektřina pro domácnosti v roce 2010 zlevní o 15,3 %

10.11.2009 13:47
Autor: 

Skupina ČEZ (890 CZK, -1,11%) dnes zveřejnila ceníky silové elektřiny pro tarifní zákazníky na rok 2010. Domácnostem klesne cena za silovou elektřinu o 15,3 %.

„Díky poklesu cen elektřiny na velkoobchodním trhu jsme pro naše tarifní zákazníky letos mohli levně nakoupit elektřinu na celý příští rok. Pokles cen silové elektřiny odpovídá naší nákupní strategii, která v průběhu roku profitovala z poklesu cen elektřiny na burze a naopak eliminovala její krátkodobé nárůsty,“ řekl Martin Roman, generální ředitel ČEZ.

Po zákaznících ČEZu, kteří si vybrali ceny stanovované na kvartál či měsíc podle aktuálních cen na energetické burze a kteří již vydělali, ušetří tak podle dnešních informací příští rok i zákazníci, kteří zůstali u ročních tarifů.

Silová elektřina však do celkové ceny elektřiny přispívá zhruba polovinou. Celková výše úspor tak bude závislá na součtu plateb za silovou elektřinu a za regulované služby, které stanovuje Energetický regulační úřad každoročně vždy před začátkem roku. Podle dostupných signálů je zřejmé, že regulované platby (zejména z důvodu velkého růstu příspěvku na obnovitelné zdroje) meziročně vzrostou.

Ve všech tarifech pro domácnosti poklesne cena v průměru o 15,3 %. To znamená, že u nejpoužívanějšího tarifu Standard (přes 2 miliony zákazníků – domácnosti, které používají elektřinu jen ke svícení a provozu elektrospotřebičů, bez topení a ohřevu vody) klesne cena z letošních 1,776 Kč/kWh na 1,455 Kč/kWh (pokles o 18,1 %), stálá měsíční složka ceny zůstává na úrovni 40 , což je nejméně z dodavatelů na českém trhu.

Klienti, kteří si v lednu cenu zafixovali, ani nevydělali, ani neprodělali. Fixací ceny by sice klienti vydělali, ale pokles kurzu koruny tuto výhodu smazal. Nabídka produktu FIX2010 byla zveřejněna v lednu letošního roku a umožnila zákazníkům fixaci ceny silové elektřiny pro rok 2010 na úrovní slevy 15%. Pro rok 2010 nakupoval ČEZ Prodej pro koncové zákazníky přesně podle pravidel, která jsme transparentně zveřejnili a která byla validována nezávislou komisí Energetického regulačního úřadu. Rok 2010 tedy pro zákazníky ČEZu, kteří si cenu nezafixovali, znamená zlevnění obdobné úrovně jako pro zákazníky, kteří se pro fixní produkty rozhodli.

„Je nutné připomenout, že elektřina se v České republice obchoduje v eurech. Výsledná cena silové elektřiny je tak ovlivňována nejen cenou silové elektřiny na burze, ale i aktuálně platným kurzem Kč/EUR. Zákazníci, kteří zvolili fixní produkt, si tedy kromě ceny elektřiny i fixovali kurz české koruny vůči euru. Ten se však v průběhu roku nadále vyvíjel a ovlivňoval jednotlivé tranše nákupů. Kdyby tak kurz koruny zůstal na stejné úrovni jako na začátku roku, zákazníci, kteří zvolili fixní produkt, by na svém rozhodnutí vydělali, posilující koruna však jejich správné rozhodnutí eliminovala, “ vysvětlil Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ.

(Zdroj: Tisková informace společnosti ČEZ)


Váš názor
  • To nemyslí vážně?!
    10.11.2009 16:03

    "Kdyby tak kurz koruny zůstal na stejné úrovni jako na začátku roku, zákazníci, kteří zvolili fixní produkt, by na svém rozhodnutí vydělali, posilující koruna však jejich správné rozhodnutí eliminovala, “ vysvětlil Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ."
    HYDr.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data