Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pavel Čejka (CFO KB): Růst do 1,5 %, nízké sazby a nezaměstnanost přes 10 %, úvěry porostou jen mírně

Pavel Čejka (CFO KB): Růst do 1,5 %, nízké sazby a nezaměstnanost přes 10 %, úvěry porostou jen mírně

7.12.2009 17:13
Autor: Redakce, Patria Online

Jen mírné oživení tuzemské ekonomiky v rozmezí 1-1,5 %, přetrvávající nízké úrokové sazby a dále nad 10 procent rostoucí nezaměstnanost očekává pro příští rok finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka, který odpovídal v online rozhovoru čtenářům Patria Online (plný rozhovor ZDE). Česká ekonomika má podle něj to nejhorší za sebou, ale přílišný optimismus podle něj není na místě. Tuzemský bankovní sektor má však podle Čejky dostatek kapitálu a sama Komerční banka silnou likviditu (poměr úvěrů k depozitům 70 %) a schopnost nadále poskytovat úvěry, u nichž finanční ředitel očekává pro rok 2010 mírný růst.

Právě kvůli nevýraznému oživení počítá Komerční banka pro rok 2010 jen s mírným růstem úvěrového portfolia zejména v oblasti úvěrů na bydlení a s víceméně stabilní úrovní depozit. „V oblasti retailu bude mít negativní vliv rostoucí nezaměstnanost, v oblasti korporátních úvěrů a depozit se pak bude oživení projevovat jen velmi postupně,“ uvedl finanční ředitel KB Pavel Čejka.

Z celkového objemu úvěrů KB je dnes nesplácených více než 6 procent. „Musím ale zdůraznit, že to nic nemění na stabilitě banky, která za prvních devět měsíců vykázala čistý zisk 8 a půl miliardy korun a kapitálovou přiměřenost téměř 14 procent,“ uvedl Čejka. Podíl nesplácených úvěrů u tuzemských bank v roce 2009 souhrnně narostl k úrovni 5 procent, přičemž většina nesplácených úvěrů pochází z období rychlého růstu české ekonomiky posledních několika let. „Zhoršování kvality portfolií a tvorba opravných položek je pod původním očekáváním analytiků, ratingových agentur i bank samotných a ukazuje to, že české banky se s recesí vypořádávají poměrně dobře. Celkově má bankovní sektor dostatek kapitálu i likvidity a nemusel přijmout žádnou státní pomoc, na rozdíl od celé řady jiných zemí,“ upozornil Čejka. Komerční banka letos financovala například projekty fotovoltaických elektráren či řadu investičních úvěrů pro města a obce.

Vzhledem ke zpoždění mezi růstem ekonomiky a dopadem na podniky očekává Pavel Čejka udržení obtížné situace včetně počtu bankrotů přibližně na úrovni letošního roku ještě v roce příštím. Výhled KB nepočítá v nejbližších letech s návratem k tempům růstu, která jsme znali v předkrizových letech 2006 a 2007, kdy dynamika HDP dosahovala 6 až 7 procent. „V našich makroekonomických očekáváních na roky 2010 – 2012 jsme daleko opatrnější s odhadovaným růstem do 3 až 4 procent v roce 2012,“ uvedl Čejka. Až ke zotavení české, respektive evropské, ekonomiky dojde, vidí finanční ředitel KB výrazné možnosti růstu v oblasti úvěrování, zejména domácností, ale i podniků. Čejka očekává postupné mírné zvyšování tržních úrokových sazeb s dopadem na úrokové sazby hypoték. „Bude také záležet na vývoji kvality hypotečních úvěrů respektive jejich rizikových nákladů, které se promítají do zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Oproti těmto dvěma faktorům bude působit zvýšená konkurence mezi bankami,“ uvedl Čejka.

„Poměr hypoték k HDP je v ČR zhruba 17 procent oproti Francii (domovská země Société Générale) a jejím 35 procentům, v řadě dalších evropských zemí pak ještě výrazně vyšší,“ říká Čejka. Výrazný růstový potenciál podle něj dává relativně nízká zadluženost domácností (ve srovnání s vyspělejšími ekonomikami) nebo nízká penetrace prodejů ostatních finančních produktů. S postupným přibližováním výkonnosti české ekonomiky evropskému průměru vidí další růstové možnosti také v produktech jako podílové fondy či životní pojištění a z exportní orientace pak v oblasti exportního financování a záruk. Jejich jmenováním Čejka reagoval na otázku týkající se míry orientace na rizikové produkty. „Komerční banka se rizikovým produktům vyhnula (CDO, Islandské banky, expozice vůči Lehman Brothers, …) a naši strategii jsme nijak nezměnili a v tomto měnit nebudeme. Naším hlavním cílem je dlouhodobý a pro obě strany výhodný vztah s klienty. Nepouštíme se do spekulativních obchodů ani do investic do produktů nebo oblastí, které se netýkají našich klientů. Naším hlavním rizikem zůstává kreditní riziko domácích korporátních a retailových klientů,“ uvedl Čejka.

Henry Bonnet, generální ředitel Komerční banky, v nedávném rozhovoru zmínil dividendový výplatní poměr v rozmezí 55 až 60 procent. „Mohu potvrdit, že současný výplatní poměr budeme schopni minimálně udržet v horizontu příštích tří let, samozřejmě pokud nedojde k výrazné změně vnějších podmínek,“ uvedl CFO Čejka. V odpovědi se dotkl i aktuální akcionářské struktury Komerční banky. „Société Générale stále disponuje 60% podílem, fyzické osoby mají zhruba 2 procenta, z většiny domácí investoři,“ uvedl Čejka. Naopak naprostá většina právnických osob, s výjimkou několika českých asset managerů, je ze zahraničí. „Zhruba 25 % našich menšinových akcionářů sídlí ve Spojených státech, v Evropě převládá Londýn a dále ostatní finanční centra v kontinentální Evropě,“ dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data