Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pavel Čejka (CFO KB): Růst do 1,5 %, nízké sazby a nezaměstnanost přes 10 %, úvěry porostou jen mírně

Pavel Čejka (CFO KB): Růst do 1,5 %, nízké sazby a nezaměstnanost přes 10 %, úvěry porostou jen mírně

7.12.2009 17:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Jen mírné oživení tuzemské ekonomiky v rozmezí 1-1,5 %, přetrvávající nízké úrokové sazby a dále nad 10 procent rostoucí nezaměstnanost očekává pro příští rok finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka, který odpovídal v online rozhovoru čtenářům Patria Online (plný rozhovor ZDE). Česká ekonomika má podle něj to nejhorší za sebou, ale přílišný optimismus podle něj není na místě. Tuzemský bankovní sektor má však podle Čejky dostatek kapitálu a sama Komerční banka silnou likviditu (poměr úvěrů k depozitům 70 %) a schopnost nadále poskytovat úvěry, u nichž finanční ředitel očekává pro rok 2010 mírný růst.

Právě kvůli nevýraznému oživení počítá Komerční banka pro rok 2010 jen s mírným růstem úvěrového portfolia zejména v oblasti úvěrů na bydlení a s víceméně stabilní úrovní depozit. „V oblasti retailu bude mít negativní vliv rostoucí nezaměstnanost, v oblasti korporátních úvěrů a depozit se pak bude oživení projevovat jen velmi postupně,“ uvedl finanční ředitel KB Pavel Čejka.

Z celkového objemu úvěrů KB je dnes nesplácených více než 6 procent. „Musím ale zdůraznit, že to nic nemění na stabilitě banky, která za prvních devět měsíců vykázala čistý zisk 8 a půl miliardy korun a kapitálovou přiměřenost téměř 14 procent,“ uvedl Čejka. Podíl nesplácených úvěrů u tuzemských bank v roce 2009 souhrnně narostl k úrovni 5 procent, přičemž většina nesplácených úvěrů pochází z období rychlého růstu české ekonomiky posledních několika let. „Zhoršování kvality portfolií a tvorba opravných položek je pod původním očekáváním analytiků, ratingových agentur i bank samotných a ukazuje to, že české banky se s recesí vypořádávají poměrně dobře. Celkově má bankovní sektor dostatek kapitálu i likvidity a nemusel přijmout žádnou státní pomoc, na rozdíl od celé řady jiných zemí,“ upozornil Čejka. Komerční banka letos financovala například projekty fotovoltaických elektráren či řadu investičních úvěrů pro města a obce.

Vzhledem ke zpoždění mezi růstem ekonomiky a dopadem na podniky očekává Pavel Čejka udržení obtížné situace včetně počtu bankrotů přibližně na úrovni letošního roku ještě v roce příštím. Výhled KB nepočítá v nejbližších letech s návratem k tempům růstu, která jsme znali v předkrizových letech 2006 a 2007, kdy dynamika HDP dosahovala 6 až 7 procent. „V našich makroekonomických očekáváních na roky 2010 – 2012 jsme daleko opatrnější s odhadovaným růstem do 3 až 4 procent v roce 2012,“ uvedl Čejka. Až ke zotavení české, respektive evropské, ekonomiky dojde, vidí finanční ředitel KB výrazné možnosti růstu v oblasti úvěrování, zejména domácností, ale i podniků. Čejka očekává postupné mírné zvyšování tržních úrokových sazeb s dopadem na úrokové sazby hypoték. „Bude také záležet na vývoji kvality hypotečních úvěrů respektive jejich rizikových nákladů, které se promítají do zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Oproti těmto dvěma faktorům bude působit zvýšená konkurence mezi bankami,“ uvedl Čejka.

„Poměr hypoték k HDP je v ČR zhruba 17 procent oproti Francii (domovská země Société Générale) a jejím 35 procentům, v řadě dalších evropských zemí pak ještě výrazně vyšší,“ říká Čejka. Výrazný růstový potenciál podle něj dává relativně nízká zadluženost domácností (ve srovnání s vyspělejšími ekonomikami) nebo nízká penetrace prodejů ostatních finančních produktů. S postupným přibližováním výkonnosti české ekonomiky evropskému průměru vidí další růstové možnosti také v produktech jako podílové fondy či životní pojištění a z exportní orientace pak v oblasti exportního financování a záruk. Jejich jmenováním Čejka reagoval na otázku týkající se míry orientace na rizikové produkty. „Komerční banka se rizikovým produktům vyhnula (CDO, Islandské banky, expozice vůči Lehman Brothers, …) a naši strategii jsme nijak nezměnili a v tomto měnit nebudeme. Naším hlavním cílem je dlouhodobý a pro obě strany výhodný vztah s klienty. Nepouštíme se do spekulativních obchodů ani do investic do produktů nebo oblastí, které se netýkají našich klientů. Naším hlavním rizikem zůstává kreditní riziko domácích korporátních a retailových klientů,“ uvedl Čejka.

Henry Bonnet, generální ředitel Komerční banky, v nedávném rozhovoru zmínil dividendový výplatní poměr v rozmezí 55 až 60 procent. „Mohu potvrdit, že současný výplatní poměr budeme schopni minimálně udržet v horizontu příštích tří let, samozřejmě pokud nedojde k výrazné změně vnějších podmínek,“ uvedl CFO Čejka. V odpovědi se dotkl i aktuální akcionářské struktury Komerční banky. „Société Générale stále disponuje 60% podílem, fyzické osoby mají zhruba 2 procenta, z většiny domácí investoři,“ uvedl Čejka. Naopak naprostá většina právnických osob, s výjimkou několika českých asset managerů, je ze zahraničí. „Zhruba 25 % našich menšinových akcionářů sídlí ve Spojených státech, v Evropě převládá Londýn a dále ostatní finanční centra v kontinentální Evropě,“ dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC