Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Meziroční pokles tržeb v maloobchodě dosáhl v říjnu 4,7 procenta

ČSÚ: Meziroční pokles tržeb v maloobchodě dosáhl v říjnu 4,7 procenta

14.12.2009 9:23
Autor: 

Tržby v tuzemském maloobchodě v říjnu meziročně klesly o 4,7 procenta. Ovlivnil je mimo jiné o jeden den nižší počet pracovních dní v říjnu proti loňskému roku. Na snížení se nejvíc podílely prodej a opravy motorových vozidel a prodej nepotravinářského zboží, naopak ke zmírnění poklesu přispěl prodej zboží s převahou potravin v nespecializovaných prodejnách.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se v maloobchodě včetně motoristického segmentu v říjnu zvýšily tržby meziměsíčně reálně o 1,1 %, meziročně pak klesly o 3,1 %.

Ze sledovaných sortimentů měl největší vliv na celkový pokles prodej výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách (snížení tržeb o 11,5 %), prodej pohonných hmot (o 3,9 %) a počítačového a komunikačního zařízení (o 9,9 %). Nejrychleji sice rostly tržby za prodej oděvů a obuvi (o 11,1 %), ale na zmírnění poklesu se nejvíc podílel prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, kam patří i velké obchodní řetězce (růst o 2,4 %).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 96,0 %. Nejvíce klesly ceny pohonných hmot (o 12,2 %), počítačových a komunikačních zařízení (o 8,1 %), použitého zboží (o 6,2 %) a zboží v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 4,3 %). Naopak vzrostly ceny např. za léky a zdravotnické potřeby (o 2,8 %).

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v říjnu sezónně očištěné tržby v maloobchodě (CZ-NACE 47) za celou EU 27 zvýšily reálně meziměsíčně o 0,3 %, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 0,9 %. Nejvíce se tržby snížily v Lotyšsku (o 29,1 %), v Litvě (o 24,7 %) a v Estonsku (o 18,6 %), nejrychleji rostly v Belgii (o 4,4 %), ve Švédsku (o 4,1 %) a v Polsku (o 3,9 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.