Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v listopadu - konečná data přinesla mírnou revizi dolů

Průmyslová výroba v listopadu - konečná data přinesla mírnou revizi dolů

14.01.2010 9:55
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Český průmysl v listopadu nerostl. Konečná data uvádí mírný pokles o 0,1 procenta oproti růstu o 0,2 % z předběžné zprávy. To samozřejmě neznamená žádnou podstatnou změnu pohledu na českou ekonomiku. Na jedné straně je číslo pod původním konsensem trhu a pozitivně se na něm projevily technické faktory jako vyšší počet pracovních dní a vliv nižší srovnávací základny. Po sezónním očištění průmysl meziměsíčně klesl. Na druhou stranu je tu výrazný nárůst nových zakázek a zpomalení poklesu tržeb, což by měla být předzvěst zlepšování výkonu průmyslu v letošním roce. Za loňský rok předpokládáme propad průmyslové výroby zhruba o 13 procent, letos by mohl přijít mírný, asi 2-3procentní růst. Klíčovou roli přitom bude hrát síla zahraniční poptávky.

Co se týče jednotlivých sektorů, průmysl nejvíce tlačí dolů výroba strojů a zařízení nebo výroba elektrických zařízení. Na druhé straně však zaznamenala výrazný nárůst produkce motorových vozidel (meziročně +21,5 procenta) a potravinářských výrobků. Vysoký růst automobilového sektoru je dán srovnáním s velmi slabým listopadem 2008, kdy sektor spadl o 30 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data