Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Akutní nedostatek ropy může svět pocítit už za pět let

WSJ: Akutní nedostatek ropy může svět pocítit už za pět let

11.2.2010 12:47
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Poptávka po ropě se navzdory globální krizi drží na solidní úrovni a lze čekat, že s ústupem krize se bude opět zvyšovat. Krize tak jen oddálila takzvaný ropný vrchol, o němž se čas od času hovoří. List The Wall Street Journal (WSJ) dnes napsal, že pokud vlády nepodpoří průzkum nových vrtů, s citelným nedostatkem ropy je třeba počítat možná už za pět let.

"Nedostatek ropy by mohl být pro svět skutečným problémem už ve velmi krátké době," píše list. Nic na tom nemění ani postoj Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která kvůli pomalejšímu tempu oživení globální ekonomiky mírně snížila odhad poptávky po ropě na letošní rok. Nejnovější poznatky ve středu v Londýně přednesla britská pracovní skupina, která se zabývá právě problematikou ropného vrcholu.

Vzhledem k tomu, že hospodářské vyhlídky Evropy teď nejsou nejlepší a protože varovné hlasy o blížícím se nedostatku ropy nepřicházejí z těch správných míst, je pravděpodobné, že se dočkají odmítnutí a budou označeny za šíření paniky, podotýká list.

Na brzký nedostatek ropy upozorňuje například podnikatel Richard Branson, který mimo jiné vlastní leteckou společnost, anebo Brian Souter, který má dopravní společnost Stagecoach. Jsou to tedy firmy, které k podnikání využívají značných objemů tradičních pohonných hmot.

"Výsledky pracovní skupiny k problematice ropného vrcholu a zajištění energetické bezpečnosti by se ale neměly pohrdavě odmítat. Její argumenty mají solidní základ a vedly ji k závěru, že i když hospodářský útlum ve světě ropný vrchol jen o pár let oddálil, není od nás vzdálen více než pět let," poznamenává WSJ.

Dokládá to například na slovech, která ve vůbec první zveřejněné zprávě zmíněné pracovní skupiny pronesl bývalý šéf energetického kolosu Shell Ron Oxburgh. "Je zcela jasné, že zde není velká naděje, že bychom ještě někdy našli významnější objem levné ropy. Každá nová nebo nekonvenčním způsobem získaná ropa bude drahá," řekl. A přidal i citát saúdského krále Abdalláha k nálezu nového ropného pole: "Tu ropu nechte v zemi, naše děti ji budou potřebovat."

Ropným vrcholem, anglicky peak oil, se označuje okamžik, kdy těžba ropy ve světě dosáhne maxima. Za hlavní problém se přitom považuje fakt, že už jsou prakticky vytěžena ta ložiska, ze kterých bylo možné ropu získat levně. Pokud se nyní objeví nová naleziště, s vysokou pravděpodobností to bude na těžko přístupných místech. Ropa z takových oblastí bude dražší, než bylo ještě donedávna zvykem.

"Když se dnes evropští lídři scházejí v Bruselu, na mysli mají jen jednu krizi: dluhy, které ohrožují stabilitu Evropské unie. Není pravděpodobné, že by měli náladu vyslechnout si varování před jinou krizí, která je na obzoru a která může způsobit dalekosáhlé škody," upozorňuje WSJ. V Bruselu se dnes koná mimořádný summit k vážným fiskálním problémům Řecka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data