Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anglo American - Nízké ceny kovů srazily zisk jednoho z největších těžařů o více než polovinu

Anglo American - Nízké ceny kovů srazily zisk jednoho z největších těžařů o více než polovinu

19.2.2010 9:37
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Především propad cen kovů na světových trzích stojí za meziročním poklesem čistého zisku o 53 procent jednoho z největších těžařů s podíly v celosvětově největších dolech na platinu a diamanty, společnosti Anglo Platinum Plc. Zisk na celý rok 2009 poklesl na 2,43 miliardy dolarů z 5,22 mld. USD před rokem. Zisk na akcii 2,14 USD přesto překonal očekávání trhu na 1,99 dolaru/akcie. Dividenda za rok 2009 v souladu s již rok starým rozhodnutím společnosti vyplacena nebude, avšak podle prohlášení k výsledkům by měla být výplata obnovena v roce 2010, návazně na oživení cen komodit, zejména průmyslových kovů.

Ani Anglo American se nevyhnulo výrazné zaměření na nákladové úspory a snižování stavů a rozhodnutí o odprodeji části aktivit. Pod vedením šéfky Cynthie Caroll společnost prošla úsporou nákladů v rozsahu 2 miliard dolarů, které se dotkly i zrušení 23 tisíc míst a odprodala aktivity v oblasti zinku a jihoafrické ocelárny. Z prodeje dalších aktiv v čele s AngloGold Ashanti těžař navýšil kapitál o 2,4 miliardy dolarů. Zaměřit se chce především na těžbu železné rudy a mědi, návazně na rapidně rostoucí čínskou a všeobecně asijskou poptávku.

U největšího světového těžaře De Beers (45% vlastník) patřícího do skupiny a u Anglo Platinum (80% podíl) byl minulý týden odsouhlasen úpis akciových práv v rozsahu 1,7 miliardy dolarů. Zdroje mají pomoci dále snížit dluh. „V roce 2010 očekáváme na trhu s diamanty rychlé oživení a dosažení úrovní cen z roku 2008,“ uvádí CEO diamantové jedničky Gareth Penny.

Akcie AngloAmerican od počátku roku 2009 na burze v Londýně ztratily řádové 10 procent hodnoty, nejvíce z trojlístku s Xstrata (-5,2 %) a světově největším těžařem BHP Billiton (-0,9 %).

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    19.2.2010 16:13

    s tou divi to nebude tak žhavé
    studentxxx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data