Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Whitney: Nemovitosti se druhému dnu nevyhnou, minulé fungování bank je překonáno

Whitney: Nemovitosti se druhému dnu nevyhnou, minulé fungování bank je překonáno

16.3.2010 14:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Americký trh nemovitostí má před sebou nevyhnutelné druhé dno. Uvedla to analytička, známá především svým medvědím pohledem na velké americké banky, Meredith Whitney. Podle ní za druhým dnem trhu bude stát korekce, kterou dle jejího mínění nutně musí projít trh hypotékami zajištěných cenných papírů (MBS) a trh vládních dluhových papírů jako takový.

„Trh nemovitostí zcela jistě dosedne na druhé dno,“ uvedla Whitney. Na trh nemovitostí se podle ní po odeznění vládní fiskální podpory dostaví převis nabídky na poptávkou, což způsobí opětovný propad. Za přehnaná očekávání, která se nenaplní, označila víru, že likviditě na trhu pomohou pokračující investice Číny do amerických reálných aktiv, které by podpořily trh s MBS a vládními papíry. „Tyto druhy aktiv podle mého názoru projdou silnou korekcí. Jedinými kupci jsou Fed a banky, na čemž vidíme, jak riskantní situace na trhu je,“ uvedla Whitney.

Stávající model fungování finančních institucí tak, jak bylo běžné před krizí, je podle Whitney mrtvý. „Před rokem 2007 banky byly banky schopny klientům prodávat levné hypotéky, protože je obratem byly schopny sekuritizovat a odprodat. To nyní na v podstatě nefungujícím trhu není možné, ceny hypoték nevzrostly a neumožňují tak bankám kompenzovat propad tržeb a ty logicky hrají v posledních dvou letech defensívní roli,“ uvádí Meredith Whitney.

Ze závěrů dnešního jednání FOMC Fedu hodlá sledovat zejména vzkazy vztažené k trhu nemovitostí. „Podpora trhu Fedem byla rozsáhlá, třetina jeho bilance je vztažena k hypotékám,“ uvádí Whitney, podle níž se banky snaží učinit cokoli proto, aby se vyhnuly napojení na Fannie Mae, Freddie Mac či Ginnie Mae. „Většina z výsledku, jaký banky dokázaly předvést v loňském roce, byla dokázána díky výkonu akciových trhů. To je letos neopakovatelné,“ uzavírá Whitney s tím, že lidé očekávající normalizaci bankovních zisků budou rozladěni.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • Děkuji
    16.3.2010 15:43

    Doufám, že se tak stane i na diskuzi...
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC