Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kocourek (ODS): Pro privatizaci ČEZ není nyní žádný zásadní důvod

Kocourek (ODS): Pro privatizaci ČEZ není nyní žádný zásadní důvod

07.04.2010 16:35
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Privatizace státem ovládané elektrárenské firmy ČEZ není na pořadu dne, protože pro ni není žádný zásadní důvod. ČTK to dnes řekl ekonomický expert ODS a současně předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek. Připustil, že ČEZ může případně prodávat některé své majetkové podíly, všechny příjmy z těchto prodejů by však měly směřovat výlučně na financování důchodové reformy.

"Stát by si měl určitě v dlouhodobém horizontu vždy držet majoritu," zdůraznil Kocourek. Pokud existují turbulence na trhu s energetickými komoditami, byla by privatizace ČEZ podle něj "naivní". Podobně se k problému staví i další politické strany; ČSSD a TOP 09 podle svých volebních programů chtějí, aby si stát nad ČEZ zachoval kontrolu.

Občanští demokraté nehodlají ČEZ ani restrukturalizovat nebo rozdělit na menší části. "Jeho rozdrobování by teď nebylo namístě, zvlášť když se otázka energetické bezpečnosti skoro jeví jako prioritní pro každý stát," řekl Kocourek. Podle něj je lepší, aby zisky vyplývající z převisu poptávky nad nabídkou zůstávaly ve státem ovládané firmě ČEZ, než aby je získávali jiní obchodníci.

Stát má zhruba dvoutřetinový podíl v ČEZ. Vláda v březnu 2007 rozhodla, že část svých akcií prodá, aby měla 31 miliard korun pro Státní fond dopravní infrastruktury. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v prosinci 2008 řekl, že se mu v témže podařilo prodat akcie za 34 miliard korun. ČEZ jen za loňský rok vykázal rekordní čistý zisk téměř 52 miliard korun. To je nejvyšší zisk v historii společnosti a také nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy. Z dividend této firmy chtějí sociální demokraté vyplatit starobním důchodcům mimořádný důchod 2400 korun.

ODS dnes také oznámila, že hodlá po vyhraných volbách sloučit regulační úřady v síťových odvětvích, jako jsou energie nebo telekomunikace. Pokud existuje více regulátorů, pak mohou k jednotlivým kontrolovaným firmám přistupovat rozdílně, řekl Kocourek. Sloučením regulátorů do jednoho chce podle něj ODS dosáhnout toho, aby přistupovali ke všem firmám stejně. "My budeme usilovat o to, aby ten přístup byl jednotný a platil pro všechny stejně," dodal.


Váš názor
  • Pamětihodný výrok
    08.04.2010 10:55

    Ano, tento pamětihodný výrok experta ODS možná vstoupí do učebnic jako vzorový příklad. Právě jej ukládám do složky "Historie".
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách