Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Spotřebitelské ceny v březnu dále rostly, zdražují pohonné hmoty

ČSÚ: Spotřebitelské ceny v březnu dále rostly, zdražují pohonné hmoty

9.4.2010 9:17
Autor: 

Celková hladina spotřebitelských cen měřená indexem CPI vzrostla v březnu proti únoru o 0,3 %, což bylo o desetinu procenta více, než očekával trh. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a doprava. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil na 0,7 % z 0,6 % v únoru a o shodnou desetinu procenta předstihl očekávání meziročního růstu.

Ceny pohonných hmot vzrostly meziměsíčně o 2,5 %. Ceny benzínu Natural 95 byly v březnu nejvyšší od srpna 2008, ceny motorové nafty od října 2008. Zlevnění se naopak projevilo o cen dovolených s komplexními službami o 3,3 % v důsledku končící zimní sezóny. Nižší než minulý měsíc byly i ceny některých potravin. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 % a ceny služeb klesly o 0,2 %.


V meziročním srovnání mírné zrychlení cenového růstu ovlivnily zejména ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v důsledku zmírnění jejich meziročního poklesu. Cenový růst alkoholických nápojů zpomalil na 4,5 % (z 5,4 % v únoru) a tabákových výrobků na 1,7 % (z 2,7 % v únoru).

Dominantní vliv na meziroční růst cenové hladiny měly opět ceny pohonných hmot, které byly vyšší o 21,7 %. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 10,7 %, v tom regulované nájemné se zvýšilo o 18,4 % a tržní o 1,3 %. Ceny vodného byly vyšší o 4,1 % a stočného o 4,6 %. Ceny stravovacích služeb se zvýšily o 2,6 % a ubytovacích služeb o 1,9 %.

Na snižování cenové hladiny meziročně působily nadále ceny v oddíle potravin a nealkoholických nápojů. Ceny chleba byly nižší o 9,6 %, běžného pečiva o 22,6 %, mouky o 16,0 %, rostlinných a ostatních tuků o 10,0 %, ovoce o 4,8 %, cukru o 10,4 %. V odívání se snížily ceny oděvů o 3,8 %. V bydlení klesly ceny zemního plynu o 12,3 % a ceny elektřiny o 2,7 %. Pokles cen v oddíle pošty a telekomunikace ovlivnilo snížení cen mobilních telefonů o 12,0 % a ceny telefonických a telefaxových služeb o 2,5 % vlivem slev mobilních operátorů. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, ceny služeb byly vyšší o 2,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 100,4 %.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data